Artikkeli kuva

matti matikainen

Ruohonen-Lerner: KHO:n päätös voitto läpinäkyvälle hallinnolle

14.05.2013 |10:42

Valtiovarainministeriö joutuu luovuttamaan Suomen ja Kreikan vakuussopimuksen ja myös pääosin Suomen ja pankkien väliset sopimukset, toteaa tyytyväisenä Korkeimpaan hallinto-oikeuteen salailusta valittanut perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Pirkko Ruohonen-Lerner.

VM:n on luovutettava vakuussopimus kokonaisuudessaan. KHO linjasi myös, että Suomen ja pankkien väliset sopimusasiakirjat ovat pääosin julkisia lukuun ottamatta liikesalaisuuksia. Pankkien nimet ja ne tiedot, jotka voivat johtaa pankkien jäljille, voidaan salata.

‑ On hienoa, että salailu ei voittanut. Korkeimman hallinto-oikeuden tuomio on merkittävä voitto hyvälle ja läpinäkyvälle hallinnolle, joka on erittäin tärkeä asia demokraattisessa valtiossa. Jatkossa varmasti valtioneuvostossa ja ministeriöissä noudatetaan KHO:n viitoittamaa linjaa, Ruohonen-Lerner korostaa.

Valtiovarainministeriö halusi salata sekä vakuussopimuksen että pankkien kanssa tehdyt sopimukset. Ministeriö vetosi sopimuksen sisältämiin liikesalaisuuksiin ja siihen, että Kreikka vaati sopimuksen salaamista.

‑ KHO:n mukaan salassapidosta voidaan säätää vain lailla. Siitä ei voida päättää sopimusten salassapitomääräyksillä, jotka poikkeavat julkisuuslaista, Ruohonen-Lerner muistuttaa.

KHO:n ratkaisu oli yksimielinen. KHO sai salaamisesta kaikkiaan 12 valitusta.

Suomen ja Kreikan vakuussopimus sekä viisi pankkien kanssa solmittua sopimusta allekirjoitettiin helmikuussa 2012.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi