Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Eerola: Maahanmuuttajien tulkkauspalveluoikeutta rajoitettava

12.09.2014 |10:25

Kansanedustaja ja perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Juho Eerola vaatii tiukennuksia maahanmuuttajien oikeuteen saada tulkkauspalveluita yhteiskunnan kustannuksella.

– Omasta työkokemuksestani tiedän, että Suomessa on tulkkeina maahanmuuttajataustaisia henkilöitä, jotka ovat olleet maassa vähemmän aikaa kuin tulkattavat, joten herää kysymys onko kyse usein muustakin kuin vain suomen kielen vaikeudesta, Eerola pohtii.

Eerolan mielestä kotouttamisen keskeisimpänä tavoitteena tulee olla maan valtakielen – suomen – oppiminen. Rajoittamaton tulkkausoikeus vähentää Eerolan mukaan maahanmuuttajien tarvetta ja motivaatiota opiskella suomea.

Eerola jätti eilen kirjallisen kysymyksen, jossa hän tiedustelee tulkkauspalveluiden aiheuttamista kustannuksia yhteiskunnalle sekä hallituksen mahdollisista toimenpiteistä tulkkauspalveluoikeuden rajoittamiseksi kestoltaan enintään kolmeksi vuodeksi.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
5.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää