
PS ARKISTO
Hallitukselta raju kiristys vaarallisille vangeille – Vigelius: ”Sarjakuristajat kuuluvat pysyvästi telkien taakse”
Hallitus valmistelee lakia varmuusvankeudesta, joka mahdollistaisi vankeuden jatkamisen niin kauan kuin tuomittu arvioidaan yhteiskunnalle vaaralliseksi.
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja sekä lakivaliokuntaan asian saapumista odottava kansanedustaja Joakim Vigelius pitää esitystä tervetulleena.
– On absurdia, jos esimerkiksi tappaja on vapautettava vankilatuomion päätteeksi, vaikka riski uudesta taposta on ilmeinen. On oikeus ja kohtuus, ettei vaarallisia vankeja vapauteta.
Vankeutta ilman määrättyä takarajaa
Varmuusvankeuden tarkoitus on tulla nykyisten yhdistelmärangaistusten jatkeeksi. Ennen rangaistuksen päättymistä tehtäisiin arvio väkivaltariskistä. Jos todetaan, että henkilö saattaa syyllistyä uuteen vakavaan väkivaltarikokseen, vankeutta voitaisiin jatkaa ilman määrättyä takarajaa. Arvio tehtäisiin jatkossa vuosittain.
– Tuskin kukaan tahtoo vapauttaa takaisin kaduille yhä vaarallista sarjakuristajaa, kouluampujaa, terroristia tai Breivikiä. Riski on aivan liian suuri ja siksi lakia on muutettava.
Kansalaisia suojeltava uusilta rikoksilta
Esityksen tavoitteena on estää vaarallisia väkivaltarikollisia palaamasta kaduille ja suojata kansalaisia uusilta rikoksilta. Varmuusvankeudessa oleville tarjottaisiin palveluja, joilla pyritään vähentämään rikosten uusimisriskiä.
Lakimuutos laajentaisi yhdistelmärangaistusten soveltamista myös ensikertalaisiin ja toisi väkivaltariskin arvioinnin osaksi elinkautisvankien vapautumista. Varmuusvankeus ei kuitenkaan koskisi jo tuomiotaan suorittavia vankeja.
Lakiesitys on parhaillaan lausuntokierroksella, ja sen on tarkoitus edetä eduskunnan käsittelyyn alkuvuodesta 2026.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Oikeusministeri Leena Meri: Rangaistuksia kiristetään, terrorismilainsäädäntöä laajennetaan, elinkautisesta oikeasti ikuinen ja vankipaikkoja lisää
Artikkeliin liittyvät aiheet
- varmuusvankeus kriminaalipolitiikka vaaralliset vangit Joakim Vigelius lakiesitys tuomiot Oikeusministeriö Turvallisuus Väkivalta Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

KRP: Ulkomaalaisten rikollisten osuus on kasvanut huomattavasti törkeissä huumejutuissa
Ulkomaalaisten rikollisten osuus on kasvanut jo 80 prosenttiin keskusrikospoliisin (KRP) tutkimissa törkeissä huumausainerikoksissa. KRP:n mukaan erityisesti ruotsalaisten rikollisten osuus on kasvanut huumejutuissa lyhyessä ajassa huomattavasti.

Oikeusministeri Leena Meri: Rangaistuksia kiristetään, terrorismilainsäädäntöä laajennetaan, elinkautisesta oikeasti ikuinen ja vankipaikkoja lisää
Hallitus haluaa muuttaa kriminaalipolitiikan suuntaa Suomessa. Mallina on Pohjoismaissa yleinen rangaistustaso. Rangaistuksia kiristetään ja vankipaikkoja rakennetaan lisää. Oikeusministeriö kertoi meneillään olevista lakiuudistuksista tiistaina taustatilaisuudessa.

Oikeusministeri Leena Meri moittii mediaa laittomuuksien normalisoinnista – ”Minne rehellisyys ja ryhdikkyys oikein katosivat?”
Suomen tiedotusvälineet tarjoavat nykyään laajaa näkyvyyttä poliitikoille ja aktivisteille, jotka julistavat hyväksyntää laittomuuksille ja jopa rikoksille, kuten myymälävarkauksille. – Tällaista ei saisi yllyttää, oikeusministeri Leena Meri sanoo.

Hallitus haluaa nopeuttaa rikosprosesseja – oikeusministeri Leena Meri: ”Sujuvampi rikosprosessi lisää oikeudenmukaisuutta kaikille osapuolille”
Oikeusministeriö hakee keinoja rikosasioiden käsittelyn nopeuttamiseen ja oikeudenmukaisuuden parantamiseen. Virkatyönä laadittu ehdotus rikosprosessien sujuvoittamiseksi on nyt lausuntokierroksella.

Rangaistusten kiristämisen vaatima rahoitus varmistettu – oikeusministeri Leena Meri: ”Merkittävä panostus sisäiseen turvallisuuteen ja suomalaiseen vankilaverkostoon”
Valtioneuvoston keskiviikkona päättämässä vuosien 2026–2029 julkisen talouden suunnitelmassa oikeusministeriön hallinnonalalle osoitettiin lisärahoitusta muun muassa rangaistusten ankaroittamisen vaikutuksiin ja 400 uuteen vankipaikkaan. Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri pitää rahoituksen toteutumista merkittävänä panostuksena Suomen sisäiselle turvallisuudelle.

Katujengien rikosten rangaistukset ankaroituvat heinäkuussa – oikeusministeri Leena Meri: ”Hallitus puuttuu rikollisuuteen monin tavoin”
Rikoslakiin tulee kaksi uutta rangaistuksen koventamisperustetta: rikoksen tekeminen osana rikollisjoukon toimintaa ja ns. nöyryytysväkivalta. Lisäksi alle 15-vuotiaan käyttäminen välikappaleena rikoksen tekemisessä tulee rangaistavaksi erillisenä rikoksena.
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












