

LEHTIKUVA
Kepu haluaa jatkaa kulutusjuhlia SDP:n kanssa – Reijonen: Keskustalta ei näytä löytyvän halua karsia edes ei-välttämättömästä hallinnosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen on yllättynyt siitä, että oleminen samassa hallituksessa perussuomalaisten kanssa vaikuttaa Iltalehden kyselyn perusteella olevan keskustalaisille vastenmielinen ajatus. Mieluisimmaksi hallituskumppanikseen keskusta ilmoittaa sosiaalidemokraatit.
Olin todellakin kuvitellut, että keskustalla olisi perussuomalaisten kanssa yhteisiä tavoitteita suomalaisten, alueiden ja harvaan asutun Suomen eduksi, ihmettelee Minna Reijonen.
Iltalehden kyselyn tulos paljastaa karulla tavalla ne asiat, joista keskustalaiset eivät hallituksessa tule luopumaan: poliittisista luottamuspaikoista, hyvinvointialueiden määrästä ja kalliiksi käyvästä hallinnosta.
– Se on hämmentävää, sillä meillä on hyvinvointialueilla jopa lähes 1 800 ei-lakisääteistä poliittista luottamuspaikkaa. Joillakin alueilla niitä on lakisääteisiäkin enemmän. Sitran tekemä ”Paljonko demokratia maksaa hyvinvointialueilla” -selvitys paljastaa nämäkin karut tilastot, Reijonen pohtii.
Keskustalle muhkea potti ”demokratiarahaa”
Vähemmän yllättäen eniten aluevaltuutettuja löytyykin juuri keskustalta, joka kerää muhkean potin piilopuoluetukia hyvinvointialueiden valtuustoryhmille maksamista ”demokratiarahoista”. Puheenjohtajistojenkin palkkiot jopa viisinkertaistuivat soteuudistuksen myötä.
Reijonen on pöyristynyt siitä, ettei keskustalta näytä löytyvän halua karsia edes ei-välttämättömästä hallinnosta. Hän pohtii, mahtaako syy allergiaan perussuomalaisten kanssa tehtävää yhteistyötä kohtaan johtua siitä, että perussuomalaiset haluaa karsia kalliiksi käyvää hallintoa – toisin kuin keskusta.
– Toivon keskustalaisten miettivän käsi sydämellä, ovatko poliitikkojen luottamuspaikat tärkeämpiä kuin alueiden asukkaiden hyvinvointiin satsaaminen. Hallinto ja byrokratia eivät hoida ihmisiä, sanoo Reijonen.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alueiden hyvinvointi demokratiaraha piilopuoluetuki hyvinvointialueet luottamuspaikat Iltalehti hallitusyhteistyö Minna Reijonen Byrokratia SDP Hallinto Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Keskustan puheenjohtaja suurentaisi sähkölaskua – ”piikkipäivänä” tuplat
Perussuomalaisten kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila lyttää keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen puuttumisen jätteenpolttoon. Kaikkonen kritisoi tuontijätettä, vaikka sitä käytetään kotimaisen kaukolämmön ja sähkön tuotannossa. Junnilan mukaan Kaikkonen ei ymmärrä avauksensa vaikutuksia tavalliselle kansalaiselle.

Simula ihmettelee keskustan suuntaa: ”Aisankannattajuus houkuttelee taas – eikö Marinin hallitus opettanut mitään?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula hämmästelee Facebookissa Iltalehden kyselyä, jonka mukaan keskustavaikuttajat haluavat kaikkein mieluiten hallitusyhteistyötä SDP:n kanssa. Simulan mielestä keskusta näyttää unohtaneen täysin kokemuksensa Sanna Marinin hallituksessa.

Simula: Keskusta kätilöi terveyskeskusten lakkautukset – nykyhallitus siivoaa punavihreän hallituksen sotkuja
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula kertoo, että hallitukselta tulee kevään aikana maanviljelijän aseman parantamiseen tähtääviä lakimuutoksia. Maahanmuuttopolitiikan kiristyksillä turvataan hyvinvointivaltion tulevaisuutta. Lisäksi hallitus jatkaa keskustan ja SDP:n synnyttämän sote-uudistuksen ongelmien korjaamista.

Keskustan sokea piste löytyi – ”Pienten lukioiden säilyttäminen vaatisi kielitaidottomien maahanmuuttajien tuomista joukoittain opiskelemaan ja elämään suomalaisten varoin”
Politiikka on periaatteessa yhteisten ja oman viiteryhmän asioiden ajamista. Kun valtakunta on taloudellisestikin kriisissä, näkökulma voisi perustellusti olla laajempi. Suomen keskusta yrittää pikkupolitikoinnilla pelastaa ydinalueidensa lukioita ja ääniä mutta ajaa samalla valtakuntaa yhä syvemmälle suohon.
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Oikeus tuomitsi afganistanilaismiehen yli 10 vuodeksi vankeuteen murhan yrityksestä, raiskauksesta ja useista muista rikoksista
Oikeus katsoi miehen syyllistyneen murhan yritykseen, raiskaukseen, kahteen raiskauksen yritykseen, törkeään kotirauhan rikkomiseen, varkauteen, salakuunteluun, laittomaan uhkaukseen, kunnianloukkaukseen ja vahingontekoon. Miehen oikeudenkäyntikulut, 18 000 euroa, jäivät valtion vahingoksi.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.
















