Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Reijonen lakkauttaisi hyvinvointialueiden poliittisen rälssin: Pois 1 500 poliittista virkaa – tilalle vuodeosastoja ja terveysasemia

09.04.2026 |10:02

Tarvitaanko sellaisia poliittisia tehtäviä, jotka eivät ole lakisääteisiä, kysyy perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen tuoreella Facebook-videollaan.

Hyvinvointialueille on perustettu yli 1 500 poliittista tehtävää, jotka eivät ole lakisääteisiä. Se kaikki raha on pois hoidosta, hallintohan ei koskaan hoida.

– Tarvitaanko näitä tehtäviä? Olisiko hyvinvointialueiden aika nyt oikeasti lakkauttaa tällaiset tehtävät ja satsata vaikka vuodeosastoihin ja terveysasemiin? kysyy kansanedustaja Minna Reijonen.

– Pois tällaiset hyvinvointialueilla olevat poliittiset virat, jotka eivät ole lakisääteisiä, ja satsataan vuodeosastoihin ja terveysasemiin. Niitä kansa tarvitsee – ei poliittista rälssiä, Reijonen vaatii.

Myös sote-pomojen palkkioihin puututtava

Reijonen on aikaisemminkin nostanut esiin, että joillakin hyvinvointialueilla on jopa enemmän ei-lakisääteisiä luottamustehtäviä kuin lakisääteisiä. Reijonen pitää sote-uudistusta edelleen keskeneräisenä, ja hänen mielestään se kaipaa tarkastelua erityisesti hallinnon osalta hyvinvointialueilla.

Reijonen pitää tärkeänä sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämää 75 000 euron palkkakattoa järjestöpomojen palkkioihin. Reijosen mukaan asiasta syntynyt kohu osoittaa, että ehdotus osui maaliin.

– Rydmanin ehdotus ei ole vähennys käytännön arjen työntekijöiltä, vaan nimenomaan puuttuminen ylisuuriin sote-pomojen palkkioihin, hän korostaa.

Reijonen muistutti Suomen Uutisissa maaliskuussa, että jo edellisen hallituksen olisi tullut tarkastella näitä rahoituksia erityisen tarkkaan.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Wille Rydman soten ruorissa: Potilasturvallisuus, hoidon jatkuvuus ja lastensuojelulaki – näihin uudistuksiin ministeri haluaa jättää jälkensä

05.04.2026 |13:00
Suomen uutiset logo

Pirhan aluevaltuustopoliitikot pelaavat pirkanmaalaisten rahoilla – puolueille kohdennetut leikkaukset otetaan asukkaiden ja työntekijöiden palveluista

10.12.2025 |10:49
Suomen uutiset logo

Kokoomus ja SDP esittävät aluehallituksen ja -valtuuston puheenjohtajien vuosipalkkioihin merkittävää korotusta Pirkanmaalla – ”Tilanne on sietämätön”

26.11.2025 |13:21

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
9.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää