

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: STM:n ristiretki nuuskaa vastaan jatkuu – epäloogisuus huipussaan
Sosiaali- ja terveysministeriön asettama tupakka- ja nikotiinipolitiikan kehittämistyöryhmä ehdottaa nuuskan, purutupakan ja nenänuuskan matkustajatuonnin kieltämistä. Ehdotus on poikkeuksellinen muiden EU-maiden käytäntöihin verrattuna, sillä lähes koko EU:n laajuinen kielto nuuskan myynnille ei nimenomaan koske purutupakkaa, siitä huolimatta, että sitä käytetään nuuskan tavoin.
Nuuskan myynti on EU:n sisällä sallittua ainoastaan Ruotsissa, mutta sitä saa tuoda Suomeen omaan käyttöön 1000 grammaa vuorokaudessa.
– Sosiaali- ja terveysministeriön ristiretki nuuskaa ja purutupakkaa vastaan on saamassa suorastaan koomisia piirteitä. Savukkeiden myynti on edelleen sallittua, mutta sivullisille huomattavasti vähemmän haittaa aiheuttavat nuuska ja purutupakka ovat työryhmän suosituksissa täyskiellon piirissä, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
Ei lopeta käyttöä
Suomessa purutupakan myynti ja kaupallinen maahantuonti kiellettiin tupakkalain uudistuksessa vuonna 2016. Henkilökohtaiseen käyttöön tuotavaa purutupakkaa koskevat samat maahantuontisäännöt kuin nuuskaa.
– On absurdia, että Suomessa ehdotetaan muualla EU:ssa sallitun nikotiinituotteen matkustajatuonnin kieltoa. Purutupakan ja nuuskan myynnin kieltäminen ei ole lopettanut niiden käyttöä Suomessa, vaikka molempien myynti maamme rajojen sisäpuolella on kielletty vuosia sitten. Ainoa ero entiseen on, että suomalaiset hakevat tuotteita muista maista kerryttäen naapurimaidemme verotuloja. Samalla savukkeita saa edelleen sekä myydä että tuoda, vaikka ne altistavat sivullisia passiiviselle tupakoinnille, toisin kuin nuuska tai purutupakka, Antikainen toteaa.
Kielto hyödyttää vain naapuria
Nuuskan myynnin sallimista on ehdotettu moneen otteeseen usean puolueen toimesta. Myynti vaatisi poikkeusluvan EU:lta, mutta tupakkalain kieltämän purutupakan myynnin laillistamiseen riittäisi eduskunnan päätös.
– Nuuskan ja purutupakan tuonti halutaan kieltää samalla, kun puhutaan huumeiden dekriminalisoinnista ja käyttöhuoneiden perustamisesta. Nuuskan katukauppa ei tule loppumaan matkustajatuonnin kiellolla, ellei samalla vaadita tullitarkastajia käymään läpi joka ikistä autoa ja matkalaukkua, jotka ylittävät maamme rajat. Vuonna 2013 arvioitiin valtion menettävän noin 40 miljoonan euron vuosittaiset verotulot verrattuna tilanteeseen, jossa nuuskaa olisi myyty Suomessa laillisesti. Myyntikielto hyödyttääkin pelkästään naapurimaitamme, sekä ulkomailta nuuskaa tuovia henkilöitä, jotka myyvät sitä eteenpäin katukaupassa, Antikainen huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mira Nieminen ei kannata huumausaineiden käyttötilakokeilua – ”Olen nähnyt tarpeeksi sitä, mihin päihteet ja huumeet sekä niiden ympärille liittyvä elämäntapa vievät”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Työelämägallup: Vain vajaa puolet ammattiliiton jäsenistä tietää, että työttömyysturva ei edellytä liiton jäsenyyttä
Ammattiliittoon kuuluminen ei itsessään takaa turvaa työttömyyden varalta. Turvan takaa työttömyyskassan jäsenyys. Tämä ei ole selvää läheskään kaikille ammattiliittojen jäsenille.

EVA:n tutkimus paljastaa arvomuutoksen: Suomalaiset kallistuvat oikealle, identiteettipolitiikka ei enää vetoa kansaan kuten ennen
Elinkeinoelämän valtuuskunnan tuore arvo- ja asennetutkimus osoittaa, että suomalaisten asenteet ovat siirtyneet selvästi oikeistolaisempaan suuntaan kuluneen vuosikymmenen aikana. Suomalaisista noin puolet (49 prosenttia) asemoi itsensä poliittisesti oikealle, vajaa kolmannes vasemmalle (31 prosenttia) ja viidesosa (19 prosenttia) keskelle.