Entinen valtiosihteeri puolustaa Himas-tutkimusta

29.05.2013 |14:15

Eduskunnan perustusvaliokunta on kuullut entistä valtiosihteeriä Veli-Pekka Nummikoskea (kok.) pääministeri Jyrki Kataisen Himas-gaten vuoksi. Nummikoski junaili pääministeri Kataisen alulle panemaa tutkimushanketta omien sanojensa mukaan kokoonjuoksijana. Asiasta kertoo Yle Uutiset.

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja on kansanedustaja Johannes Koskinen (sd.) ja varapuheenjohtaja Outi Mäkelä (kok.). Nummikoski pitää tutkimuksen tilaamista filosofi Pekka Himaselta perusteltuna.

– Tässä on kansainvälinen tutkijajoukko taustalla, ja haluttiin kansainvälinen näkökullma tulevaisuustyöhön. Kansainvälistä näkökulmaa on vaikeaa toteuttaa kotimaisin voimin, Nummikoski perusteli.

Nummikoski toimii nykyisin Raha-automaattiyhdistyksen toimitusjohtajana. Perustuslakivaliokunta tutkii pääministeri Jyrki Kataisen virkatoimien lainmukaisuutta kantelun perusteella. Perjantaina valiokunta kuulee Pekka Himasta. Kataista kuullaan lähiviikkoina.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
9.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää