Kokoomus haluaisi kieltää kerjäämisen lailla

08.07.2013 |13:44

Kansanedustaja Arto Satonen (kok.) ottaisi mallia Tanskasta, jossa kerjäämisestä voi seurata ulkomaalaiselle viiden vuoden porttikielto.

– Tilanne on pahentunut, kun kerjäläiset leviävät pääkaupunkiseudulta erilaisiin kesätapahtumiin maakuntiin. Tästä tulee pysyvä järjestelmä, jos sille ei mitään tehdä, Satonen sanoo Aamulehdelle.
Satonen ei usko, että kerjäämiskielto toteutuisi nykyhallituksen aikana. Viime vaalikaudella osa kansanedustajista katsoi, että kerjäyskielto syrjii yhtä ihmisryhmää ja on vastoin perustuslakia.

Ongelmana lain tulkinta

Suomessakin aggressiivinen kerjääminen on kielletty laissa. Lain tulkinta aiheuttaa kuitenkin poliisille jatkuvaa päänvaivaa.
Komisario Lasse Jortikka Helsingin poliisista haluaisi selvemmän lakikirjauksen.
– Jos kerjäämiseen haluttaisiin puuttua, pitäisi olla joko-tai. Välimuodot ovat niin tulkinnanvaraisia, Jortikka sanoo Aamulehdessä.
– Aggressiiviseen kerjäämiseen kuuluu, että tartutaan kiinni tai estetään liikkuminen. Sellaisesta ei kovinkaan paljon tule ilmoituksia ihmisiltä, Jortikka sanoo.
Helsingin kaupungin kerjäläistyöryhmän puheenjohtaja Jarmo Räihä kannattaa kerjäämisen täyskieltoa: se olisi viesti lähtömaihin, että tänne ei kannata tulla.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Halla-aho: Venäjä on valtioksi naamioitunut huoltoasema, mutta Kiina on aivan toista luokkaa ja systeemitason uhka

21.06.2025 |11:54
7.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää