

Viikon 41/2021 luetuin
MTV3 painuu syväkyykkyyn pääministerin edessä – avoin liehakointi herättää myötähäpeää
MT3V:n vallanpitäjiä avoimesti nuoleskeleva toiminta hämmästyttää. Mediayhtiö suitsuttaa voimakkaasti yksityishenkilön viestiä, jossa kehutaan pääministeri Sanna Marinia (sdp.). MTV3 kertoo Marinin olevan ”törkeän kova muija”, joka on ”mahtava esimerkki naisille”. Uutistalon liehakointi oudoksuttaa. Marinin hallitus on kylvänyt anteliaasti euroja MTV3:lle.
Yksityishenkilö kirjoittaa: ”Maria Veitolan Yökylässä sanoin, Sanna Marin on ihan törkeän kova muija! Samaa mieltä Sanna Marin olet mahtava esimerkki meille naisille”.
MTV3:n virallinen tili yhtyy mielipiteeseen sydänten ja taputusten kera:
Ei voi olla kun samaa mieltä 🥰🙌
— MTV3 (@mtv3suomi) October 7, 2021
PS-kansanedustaja Jani Mäkelä kummastelee, onko tämä todella MTV:n virallinen tili?
Onko tämä todella @MTVUutiset virallinen tili? Kaikkea sitä mediatukirahoilla saakin! 😂 https://t.co/DFil38KJm9
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) October 8, 2021
PS Nuorison puheenjohtaja Miko Bergbom kommentoi: ”Joku voisi sanoa sanasen siitä, mitä tämä mediakentän keskittyminen aiheuttaa demokratialle Suomessa. Nyt meno on mallia Venäjä.”
Useampi kommentoija näki liehakoinnissa yhtäläisyyksiä Pohjois-Korean valtio-ohjattuun malliin.
https://twitter.com/JanneLeht/status/1446205279142563840
Valtioneuvosto myönsi äskettäin miljoonia euroja mediayhtiöille. MTV kuittasi itselleen 445 036 euroa.
Kovin pitkää aikaa ei ole kulunut siitä, kun Maikkari sähläsi julkisuuteen twiitin, jossa Yhdysvaltain presidenttiä kutsuttiin idiootiksi. Yhtiö selitteli asiaa ja kertoi Suomen Uutisille, että kyseessä oli ollut vahinko.
Voimakkaat kannanotot poliitikkojen olemuksesta sopivat huonosti mediayhtiöille. Medialla on demokratioissa vastuutettu vallanpitäjien vahtikoiran rooli. Vahva sitoutuminen vallanpitäjään heikentää olennaisesti median mahdollisuutta toteuttaa tätä ydintehtäväänsä.
Asetelma, jossa pääministerin johdolla kylvetään rahaa mediayhtiölle joka hetken päästä kehuu rahanjakajaa vuolaasti, on vähintäänkin omituinen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää