Sarvamaa ennustaa EU-budjetin kaatuvan parlamentissa

12.03.2013 |13:12

EU-parlamentaarikko Petri Sarvamaa (kok.) ennustaa EU-maiden johtajien sopiman budjetin kaatuvan parlamentissa.

– Me haluamme, että budjetista tehdään joustavampi ja tehokkaampi. Ennen kaikkea haluamme, että sitä voidaan muuttaa muutaman vuoden jälkeen, hän sanoo nettiblogissaan.

EU-huippukokouksessa sovittiin kuukausi sitten, että EU:n budjetti vuosille 2014–2020 on noin 1 000 miljardia euroa. EU-parlamentin pitää hyväksyä päätös, mutta se on vielä pitkän matkan takana.

Sarvamaa pitää tärkeänä, että joidenkin maiden jäsenmaksuhelpotuksista päästään eroon.

– On kestämätöntä, jos kaikki haluavat helpotuksia, koska budjetti kaatuu omaan mahdottomuuteensa, Sarvamaa tiivistää.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää