Arabimaiden johtajien terveiset EU-johtajille: Arabimaissa on tyystin erilainen poliittinen ja kulttuurinen todellisuus kuin Euroopassa

26.02.2019 |15:26

Kaksikymmentäneljä EU-maan johtajaa ja kaksikymmentäviisi arabimaan johtajaa tapasivat Egyptissä. Tapaamisen tarkoitus oli tiivistää alueiden yhteistyötä. Osapuolilla on yhteisiä tavotteita, kuten terrorismin torjunta. Osapuolet haluavat myös tiivistää alueiden välistä kauppaa. Sen sijaan ihmisoikeuskysymyksissä juopa kulkee syvällä, Politico kirjoittaa.

Egyptin presidentti Abdel Fattah el-Sisi muistutti, että arabimaissa on tyystin erilainen poliittinen ja kulttuurinen todellisuus kuin Euroopassa. Hän puolusteli kuolemantuomiota sillä, että arabimaiden haasteet ovat terrorismin torjunnassa paljon suurempia kuin EU:ssa.

– Kun Belgiassa, Ranskassa tai missä tahansa muussa maassa tehdään terrori-isku niin puhumme vain yksittäisistä terrori-iskuista, el-Sisi sanoi ja jatkoi: ”Mutta terrori-iskuja on Egyptissä ollut viimeisen viiden vuoden aikana tuhansia. Onko teillä aavistustakaan, kuinka vaativaa tällaisten ongelmien hoitaminen on?”

El-Sisi painotti sitä, etteivät arabimaatkaan vaadi EU-maita palauttamaan kuolemantuomiota.

– Älkää tulko luennoimaan meille ihmisyydestä. Me olemme ihmisiä. Meillä on arvomme. Meillä on etiikkamme ja moraalimme. Ja teillä on oma etiikkanne. Teillä on oma moraalinne. Teillä on arvonne. Me kunnioitamme niitä ja teidän tulisi tehdä meille samoin, el-Sisi kertoi saaden valtavan suosionosoituksen arabimaiden toimittajilta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
7.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11
9.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää