Ateenan pörssin ovet avattiin jälleen

03.08.2015 |13:53

Ateenan pörssi avattiin maanantaiaamuna viiden viikon kaupankäyntitauon jälkeen. Aamupäivällä laskua kertyi häkellyttävät 20 prosenttia. Kreikkalaispankit sukelsivat ensimmäisten minuuttien aikana päivittäiseen laskurajaan -30 prosenttia, ja niiden kaupankäynti keskeytettiin.

Viranomaiset ovat kieltäneet lyhyeksimyynnin. Lyhyeksimyynnillä tarkoitetaan osakkeiden lainaamista myyntiä varten kurssilaskun toivossa. Lyhyeksimyyjä on velvoitettu ostamaan lainaamansa osakkeet myöhemmin takaisin. Kurssilaskun toteutuessa lyhyeksimyyjä tekee voittoa.

Kreikkalaispankkien huono menestys ei tullut yllätyksenä, sillä Kreikan hallitus on joutunut turvautumaan pääomarajoituksiin voidakseen pitää pankit pystyssä. Kreikan on kerrottu hakevan jo toista siltarahoitusta velkojaosapuolilta. 24 miljardin euron toisesta siltarahoituspaketista käytettäisiin 10 miljardia euroa pankkien pääomitukseen.

Kreikan teollisuus vapaassa pudotuksessa

Tutkimuslaitos Markit julkaisi euroalueen heinäkuun vahvistetun teollisuuden ostopäällikköindeksin. Euroalueen teollisuustuotannon kasvu jatkui tarkastelluissa maissa, paitsi Kreikassa ja Ranskassa.

Kreikan teollisuuden luvut sukelsivat peräti 30,2:een. Ostopäällikköindeksissä 50 on vedenjakajalukema. Kaikki suuremmat luvut tarkoittavat laajentumista, ja vedenjakajaa pienemmät luvut supistumista.

Kreikan heinäkuun lukema on kaikkien aikojen surkein. Myös uusien Kreikan teollisuuden uusien tilausten määrä romahti pohjalle, joten tuotannon takkuaminen saattaa jatkua pidempäänkin.

Teollisuuden huonoja lukuja selittää pääomarajoitukset. Yrityksillä on vaikeuksia saada tilattua raaka-aineita ulkomaisilta toimittajilta. Pääomaliikkeiden rajoitukset ovat myös leikanneet tuntuvasti kysyntää.

Ostopäällikköindeksiluvut ennakoivat melko tarkasti bruttokansantuotteen kehitystä. Teollisuus ei ole kuitenkaan kovin merkittävässä asemassa Kreikassa. Maan talous nojaa suuremmaksi osaksi turismiin.

Henri Myllyniemi


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
3.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
8.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59
10.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää