Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”

03.07.2025 |14:27

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo tilastojen kertovan, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, mutta suomalaisväestö ei.

– Ilmiö on yksiselitteinen ja johtaa jatkuessaan lopulta suomalaisten jäämiseen vähemmistöön omassa maassaan.

Suurin Suomea ja länsimaita uhkaava ilmiö

Purra kirjoittaa väestönmuutoksen olevan suurin Suomea ja länsimaita uhkaava ilmiö, ja kaikkien päättäjien pitäisi olla siitä huolissaan ja haluta puuttua siihen.

– Tarvitsemme lisää suomalaisten syntyvyyden vahvistumiseen kannustavia toimia. Tarvitsemme entistä enemmän maahanmuuton kiristämistä, Purra painottaa.

– Tämä ei ole salaliittoteoria, tämä ei ole populismia, tämä ei ole äärioikeistolaista. Tämä on Suomen, kansakunnan, suomalaisten ja suomalaisuuden olemassaolon, hyvinvoinnin ja tulevaisuuden menestyksen puolustamista.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei

20.08.2026 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin

21.08.2026 |18:49
9.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
10.
Suomen uutiset logo

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”

21.08.2026 |10:48

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää