

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Väestönvaihto – pelkoa lietsova salaliittoteoria vai sittenkin tarkka tilannekuva menossa olevasta kehityksestä?
Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos kysyy Kanava-lehdessä, onko lisääntyvän maahanmuuton länsimaissa aiheuttamien demografisten muutosten kutsuminen väestönvaihdoksi salaliittoteoria vai liiankin osuva menossa olevan kehityksen kuvaus.
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos kirjoittaa Kanava-lehdessä ranskalaisen ajattelijan Renaud Camusin lanseeraamasta väestönvaihtotermistä, jota nykyään käytetään usein sekä kuvaamaan maahanmuuton länsimaisissa yhteiskunnissa aiheuttamia väestömuutoksia että leimaamaan niistä puhujia.
Maahanmuuton varjopuolista, kuten lisääntyvästä jengirikollisuudesta ja koulujen rauhattomuudesta, ei ole enää pitkään aikaan voitu vaieta suomalaisessakaan mediassa.
– Maahanmuuton talouteen ja turvallisuuteen liittyviä ongelmia epäkorrektimpia teemoja ovat nykyään maahanmuuton aiheuttamat demografiset muutokset, jotka johtavat muuttajien assimilaation sijaan kantaväestön jäämiseen ajan myötä vähemmistöksi alue alueelta. Jos tästä ilmiöstä vielä käyttää sanaa väestönvaihto, syytetään sanan käyttäjiä helposti salaliittoteorioiden levittäjiksi, joiden vihjaillaan kenties myös edistävän terrorismia ja antisemitismiä, Grönroos kirjoittaa.
Ei mitään salaliittoa
Jatkuva puhe väitetystä maahanmuuton tarpeesta piilottaa taakseen sen tosiasian, että maahanmuutto on noussut viime vuosina ennätyssuureksi myös Suomessa. Maahanmuuttajataustaisen väestön osuus on noussut lähes kymmeneen prosenttiin koko maan väestöstä. Nykyisen kehityksen jatkuessa kantaväestö on pääkaupunkiseudulla vähemmistönä muutamassa vuosikymmenessä.
Edes väestönvaihtotermin isänä pidetty Camus ei kuitenkaan ole koskaan väittänyt, että väestönvaihdoksen takana olisi tietoista salaliittoa. Camusin mukaan kyseessä on pikemminkin taloudellisten eturyhmien ja vasemmistolaisen ideologian epäpyhä allianssi. Elinkeinoelämä saa muuttoliikkeen myötä halpatyövoimaa ja uusia kuluttajia, joista aiheutuvat ulkoishaitat jäävät puolestaan koko yhteiskunnan maksettaviksi. Vasemmiston Camus taas näkee ajavan avoimia rajoja omien ideologisten intohimojensa takia.
– Sanoilla on voimaa, ja väestönvaihdos vaikuttaisi olevan ehkä liiankin osuva termi kuvaamaan vallitsevaa kehitystä. Siksi maahanmuutosta hyötyvät tahot pyrkivät mieluummin vaimentamaan termin käyttäjät erilaisilla leimakirveillä kuin taittavat sanan säilää itse asiasta, Grönroos toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kanava-lehti ideologiset hankkeet demografinen muutos elinkeinoelämä Renaud Camus väestönvaihto Jengirikollisuus halpatyövoima Salaliittoteoriat Suomen Perusta Vasemmisto Simo Grönroos maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Supo ei näe ongelmaa väestönvaihto-sanan käytöstä politiikassa, kun sillä tarkoitetaan väestörakenteen muutosta

Teemu Keskisarjan kolumni: Väestönvaihto ei ole teoria vaan käytäntö

Komissio haluaa unioniin lisää maahanmuuttajia – kansalaiset paljolti toista mieltä

Ylen presidenttitentissä Stubbilta ja Haavistolta löysää maahanmuuttopuhetta, Urpilainen vaati globaalia vastuunkantoa – Halla-aho: ”Ihmisten vastaanottaminen ei ratkaise ongelmia”

Valtiovarainministeri Purra MT:n kolumnissaan: Suomen väestökehitys on ankeaa – ”Halpamaahanmuutto ei pelasta”

Ulkomaalaisia opiskelijoita haalinut ammattiopisto joutui opetushallituksen suurennuslasin alle – erityisesti venäläiset opiskelijat kiinnostivat Jedua

HS esitti harhaanjohtavia väitteitä työperäisten maahanmuuttajien työllistymisestä – työllisiksi TEM:n raportissa lasketaan kaikki yhdenkin euron vuodessa ansainneet

Ruotsin poliisi pidätti neljä islamistia epäiltyinä terroriteon valmistelusta

Tärkeä ennakkotapaus Ruotsissa: Poika rakensi pommeja kotona – kunnan asuntoyhtiö antoi koko perheelle häädön
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.















