

Supo ei näe ongelmaa väestönvaihto-sanan käytöstä politiikassa, kun sillä tarkoitetaan väestörakenteen muutosta
Suomen valtamedia, etunenässä Yle ja Helsingin Sanomat, on viime päivinä vouhkannut hartaasti väestönvaihto-sanasta ja sen eri variaatioista. Tässäpä vielä kerran tiedoksi kaikille salaliitoista kiinnostuneille toimittajille: väestönvaihdosta tai väestönvaihdoksesta puhuminen politiikan kontekstissa ei yleensä tarkoita mitään kamalaa. Sanalla voidaan simppelisti vain kuvata väestörakenteessa tapahtuvaa demografista muutosta.
Helsingin Sanomat julkaisi sunnuntaina laajan artikkelin tästä on kyse -julistuksineen. Tekstissä pyritään sitkeästi yhdistämään perussuomalaisia väkivaltaiseen ääriajatteluun. Jutussa korostetaan, että väestönvaihtoteoria on salaliitto – ja että suojelupoliisin (Supo) mukaan teoria kytkeytyy äärioikeistolaiseen terrorismiin.
Juttu on osa hesarin viime aikojen PS-vastaista informaatiovyörytystä. Hesari muun muassa vihjailee perussuomalaisten ministerien Mari Rantasen, Riikka Purran ja Leena Meren kytkeytyvän ääriajatteluun heidän vanhojen kirjoitustensa vuoksi. PS-ministerit ovat selvästi kiistäneet uskovansa salaliittoihin.
Supon pomo toppuutteli jo toissa vuonna
Hesarin jutun kauhukuvamaalailun romuttamiseen tarvitaan vain yksi tviitti, ja siitä syystä tviittiä ei olekaan otettu mukaan väestönvaihto-juttuun. Supon päällikkö Antti Pelttari ampui alas jo 2021 huolet ja väitteet siitä, että se olisi huolissaan suomalaisista poliitikoista tai näiden käyttämistä yksittäisistä sanoista.
Vuosikirjaamme liittyvään keskusteluun seuraava tarkennus. Supon kiinnostus väestönvaihtoteoriaan liittyy tilanteisiin, joissa sitä käytetään äärioikeistolaisessa terroristisessa ajattelussa oikeutuksena terroristisen väkivallan käyttöön. #terrorismi
— Antti Pelttari (@pelttariantti) March 23, 2021
Supon tehtävä on kansallisen turvallisuuden suojaaminen. Jos se pitäisi yksittäisten ”väestönvaihto”-sanan käyttäjiä turvallisuusuhkana, se puuttuisi tällaiseen toimintaan. Mutta se ei puutu. Supo erikseen on siis ilmoittanut johtajansa suulla, ettei sitä kiinnosta, jos joku sattuu sanomaan sanan ”väestönvaihto”.
Kuten useimmille sukankuluttajille on tähän mennessäkin ollut selvää, väestönvaihdosta tai väestönvaihdoksesta puhuminen politiikan kontekstissa ei yleensä tarkoita mitään kamalaa. Sanalla voidaan yksinkertaisesti vain kuvata väestörakenteessa tapahtuvaa demografista muutosta. Esimerkiksi Espoossa maahanmuutto ja maahanmuuttajaperheisiin syntyneet lapset ovat muuttaneet Espoon väestörakennetta nopeasti ja selvästi.
Supon kanta ei ole muuttunut
Suojelupoliisi palaa väestönvaihto-sanan käyttöön juuri julkaistussa Ilta-Sanomien artikkelissa, jossa Supo korostaa, että toisistaan pitää erottaa poliittisen retoriikan taso ja väkivallan perusteleminen kyseisellä teorialla. Supo tarkasteleekin nimenomaan toimintaa, jossa väestönvaihtoteoriaa käytetään äärioikeistolaisessa terroristisessa ajattelussa oikeutuksena terroristisen väkivallan käyttöön.
Supolta kysytään, millaisia vaikutuksia kärkipoliitikkojen viittauksilla väestönvaihtoteoriaan voi olla Suomessa. Vastaus sisältää saman tiedon, kuin suojelupoliisin päällikkö Pelttari jo toissa vuonna toi esille: viittaukset väestönvaihtoon tai demografisiin muutoksiin poliittisen retoriikan tasolla ovat eri asia kuin terroristisen väkivallan perusteleminen kyseisellä teorialla.
Salaliittojen pyörteisiin uppoutuneille Helsingin Sanomien ja Ylen toimittajille on syytä lopuksi kerrata miten asiat ovat: viittaukset väestönvaihtoon tai demografisiin muutoksiin poliittisen retoriikan tasolla ovat täysin eri asia kuin terroristisen väkivallan perusteleminen väestönvaihtoteorialla. Toisistaan siis pitää erottaa poliittisen retoriikan taso ja väkivallan perusteleminen kyseisellä teorialla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliittinen retoriikka hysteria väestönvaihdos demografinen muutos Salaliitto väestörakenne antti pelttari Ilta-Sanomat Riikka Purra Helsingin Sanomat Leena Meri Suojelupoliisi Mari Rantanen Yle media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Veronika Honkasalo painaa menemään vielä tavanomaistakin härömpää settiä – ”juuri vahvistit”

Supon johto ei ole huolissaan väestönvaihto-sanan käyttäjistä – HS levittää tarkoituksella päinvastaista tietoa

Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa, mutta jossain vaiheessa sitä ei voi enää pysäyttää

Muistatko Koulukoneen? Se kertoo osaltaan Suomen väestönrakenteen nopeasta muutoksesta – pääkaupunkiseudulla ulkomaalaistaustaisten kasvu erityisen voimakasta

Viktor Orban huolissaan eurooppalaisten alhaisesta lapsiluvusta: ”Toivottomuudesta tulee itsensä toteuttava ennustus”

Teemu Keskisarjan kolumni: Väestönvaihto ei ole teoria vaan käytäntö

Väestönvaihto – pelkoa lietsova salaliittoteoria vai sittenkin tarkka tilannekuva menossa olevasta kehityksestä?
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää