Artikkeli kuva

Purra, Meri ja Rantanen tyrmäävät väestönvaihtoteorian ja salaliitot – “En usko sellaisiin, enkä suosittele muillekaan”

02.07.2023 |12:16

Ministerikolmikko Purra, Meri ja Rantanen tyrmäävät Twitteissä väestönvaihtokeskustelua.

Purra: “PS puhuu huonon maahanmuuttopolitiikan seurauksista, joita Suomelle ja muille länsimaille aiheutuu. Haluamme korjata ongelmia ja muuttaa politiikkaa. Käytämme virallisia tilastoja. Emme usko salaliittoihin tai edistä niitä. Ne näyttävät kiinnostavan vasemmistoa ja osaa mediasta.”

Leena Meri jakaa Purran kommentin ja täydentää: “Hyvin sanottu. Väestönvaihtoteorian kaltaiset salaliitot eivät ollenkaan vastaa todellisuutta. En usko sellaisiin, enkä suosittele muillekaan. Yhteiskunta muuttuu nopeasti. Oikean tilannekuvan saa tilastoista, ja niihin luotan. Tehdään politiikkaa tosiasioiden pohjalta.”

Mari Rantanen jakaa myös Purran kommentin ja jatkaa: “Täsmälleen näin. Sanotaan nyt vielä selvyyden vuoksi: en usko salaliittoihin. En usko myöskään väestönvaihtoteoriaan. Uskon numeroihin ja tilastoihin. Sekä demokratiaan jossa asioihin vaikutetaan lainsäädäntöä muuttamalla.”

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kirjailija Jarkko Tontti: Punavihreä kupla on puhkeamassa – ”Eliitille koittanut viimeinen hetki havahtua, että he ovat irtautuneet suomalaisesta elämästä”

12.01.2025 |10:28
5.
Suomen uutiset logo

Punavihreä Palestiina-aktivismi paisuu Helsingin valtuustossa – pormestariehdokas Wille Rydman: ”Ulkopolitiikka ei kuulu valtuustosaliin”

07.01.2025 |16:06
6.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin X-kirjoitus nosti esiin taannoiset Isoa-Britanniaa ravisuttaneet lasten raiskausrikokset – viranomaiset eivät aluksi puuttuneet rikoksiin rasismileiman pelossa

08.01.2025 |11:30
7.
Suomen uutiset logo

Mielipiteenvapaus somessa kuohuttaa saksalaisia – viestipalvelu X:stä alkoi joukkopako, kun Musk kehotti saksalaisia äänestämään AfD:tä

10.01.2025 |20:59
8.
Suomen uutiset logo

Zuckerberg lupaa vähentää sensuuria Facebookissa – Trumpin valinta aloitti sananvapauden aikakauden

07.01.2025 |17:36
9.
Suomen uutiset logo

Riikka Purra blogissaan: Suomen kovaäänisin oppositio on perinteinen media, joka moninkertaistaa vasemmisto-opposition viestin

07.01.2025 |11:14

Uusimmat

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2024

Mainos kuva

Lue lisää