Uusi FI-Alert-järjestelmä perustuu matkapuhelinverkon teknologiaan, jonka avulla varoitusviesti voidaan kohdentaa koskemaan tietyllä alueella olevia puhelimia.
Järjestelmä toimii matkapuhelinverkkoon yhdistetyissä 4G- ja 5G-puhelimissa. Vaaratiedotteiden vastaanottaminen ei edellytä erillisen sovelluksen lataamista tai palveluun rekisteröitymistä.
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan uudistuksen tavoitteena on varmistaa, että tieto vaarasta tavoittaa ihmiset mahdollisimman nopeasti.
– On erittäin tärkeää, että väestöä voidaan jatkossa varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, Rantanen sanoo sisäministeriön tiedotteessa.
Nykyiset varoituskanavat säilyvät
FI-Alert ei korvaa nykyisiä vaaratiedotuskanavia vaan täydentää niitä. Vaaratiedotteita julkaistaan jatkossakin muun muassa radiossa, televisiossa, 112 Suomi -sovelluksessa ja verkkopalveluissa.
Sisäministeriön mukaan rinnakkaiset kanavat ovat tärkeitä, jotta tieto tavoittaa mahdollisimman monet myös laajoissa häiriötilanteissa.
Vaaratiedote voidaan antaa esimerkiksi vakavan onnettomuuden yhteydessä tai muussa tilanteessa, jossa ihmisten henki, terveys tai merkittävä omaisuus on uhattuna.
Ministeri Rantasen mukaan tarve vaaratiedottamisen uudistamiselle tunnistettiin hallitusohjelmassa. Hallitus myönsi rahoituksen FI-Alertin kehittämiseen ja käyttöönottoon viime vuonna. Rantanen kertoo FI-Alert-järjestelmästä myös viestipalvelu X:ssä.
– Järjestelmällä voidaan lähettää vaaratiedotteet kännyköihin ilman erillisiä sovelluksia tai rekisteröitymistä, Rantanen toteaa.
FI-alert otetaan käyttöön marraskuussa. Järjestelmällä voidaan lähettää vaaratiedotteet kännyköihin ilman erillisiä sovelluksia tai rekisteröitymistä.