Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Reijonen: Droonit voivat aiheuttaa isoja vahinkoja – korvausvastuu on yhä epäselvä

12.06.2026 |11:01

Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen jätti hiljattain vastattavaksi kirjallisen kysymyksen koskien Suomen alueelle harhautuvien droonien mahdollisesti aiheuttamia vahinkoja. Kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.) vastasi kysymyksiin. Reijonen vaatii selkeyttä droonien aiheuttamien vahinkojen korvaamiseen ja nostaa esiin, ettei Suomen lainsäädäntö anna suoraa vastausta siihen, kuka maksaa vahingot, jos ulkomailta harhautunut drooni osuu suomalaiseen kotiin tai aiheuttaa henkilövahinkoja.

Kansanedustaja Minna Reijonen kysyi kirjallisessa kysymyksessään, miten Suomi suhtautuu mahdollisiin korvausasioihin, jos räjähdelastissa olevan droonin osuessa kohdalle esimerkiksi suomalaisen koti tuhoutuu tai tulee henkilövahinkoja tai vammoja. Kuka tai mikä taho osallistuu korvauksiin ja miten?

– Miten tätä on ajateltu jatkossa huomioida, sillä esimerkiksi aineelliset vahingot droonin osuessa omakotitaloon voivat olla yksityiselle henkilölle tai perheelle suhteellisen isot? Miten suhtaudutaan, jos drooni tekee vahinkoa, mutta ei ole tiedossa, onko se sotaa käyvästä maasta lähtöisin vai ei? Reijonen kysyi ja jatkoi:

– Miten Suomessa suhtaudutaan korvauksiin, kun Suomi ei ole sodassa, mutta droonivahinkoja voi kuitenkin tulla?

Laki ei korvaa

Anna-Kaisa Ikosen antamasta vastauksesta ilmenee, että Suomessa ei ole erityistä lakia, joka korvaisi ulkomailta peräisin olevan Suomeen harhautuneen droonin aiheuttamia esineellisiä tai taloudellisia vahinkoja, vaan valtion varoista korvauksia voitaisiin maksaa vain sellaisessa tilanteessa, jossa vahinko aiheutuisi valtion virheen tai laiminlyönnin seurauksena.

Sen sijaan henkilövahinkoja voitaisiin mahdollisesti korvata rikosvahinkolain perusteella, jos valtio ei olisi vastuullinen vahinkoon. Harhautuneen droonin tapauksessa voitaisiin esimerkiksi katsoa droonin lennättäjän mahdollisesti syyllistyneen rikokseen, kuten vaaran aiheuttamiseen, vahingontekoon tai vammantuottamukseen. Rikosvahinkokorvaus on kuitenkin vastauksen perustella toissijainen muihin korvauksiin, kuten vakuutuksiin, nähden.

Reijonen: Aukko lainsäädännössä korjattava

Reijonen pitää huolestuttavana sitä, että vaikka lainsäädäntöä on, saattaisi vahingon kärsinyt joutua käymään pitkiä taisteluja korvauksen saamiseksi valtionkonttorilta tai vakuutusyhtiöltä, sillä minkäänlaista ennakkotapausta vastaavanlaisesta tilanteesta ei ole olemassa.

– Tulen miettimään, mitä lainsäädännöllisiä toimia voisimme tehdä tämän kysymyksen selkeyttämiseksi. Pidän tärkeänä osana varautumista sitä, että kansalaistemme terveys ja omaisuus ovat lainsäädännön silmissä turvattuna kaikissa tilanteissa ja vahingon sattuessa korvaukset on mahdollista saada ilman tarpeetonta huolta ja epävarmuutta. Kyseeseen voisi tulla esimerkiksi valtion virheellisen toiminnan tai laiminlyönnin ehdon höllentäminen edellä mainittujen kysymysten kaltaisessa tilanteessa, pohtii Reijonen.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Rantanen kiirehtii uutta droonivaroitusjärjestelmää – operaattorit valmiina, vanhat puhelimet voivat tuottaa ongelmia

21.05.2026 |11:11

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet

08.06.2026 |15:42
8.
Suomen uutiset logo

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille

10.06.2026 |12:10
10.
Suomen uutiset logo

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille

09.06.2026 |13:43

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää