Artikkeli kuva

Ilmavoimien Hornet-hävittäjät pystyvät pudottamaan drooneja tykkitulella tai ohjuksilla. Tätä valmiutta on ylläpidetty erityisesti itärajalla ja Uudenmaan alueella. / LEHTIKUVA

Drooniuhka Uudellamaalla – ilmavoimat varautui ampumaan maahantunkeutujat alas

15.05.2026 |13:35

Ruuhka-Suomessa Uudellamaalla annettiin perjantaina aamuyöllä vaaratiedote drooniuhasta. Sisäministeriö kehotti kansalaisia pysymään neljän seinän sisällä ja kaukana ikkunoista. Samalla lentoja ja laivavuoroja reititettiin uudelleen. Puolustusvoimat varautui voimankäyttöön eli droonien alas ampumiseen tarvittaessa.

– Meillä oli täysi valmius ryhtyä tarvittaviin toimenpiteisiin. Meillä oli myös tilanteen salliessa ja torjuntaedellytysten täyttyessä aluevalvontalain 33 ja 34-pykälien perusteella kyky käyttää tulta, jos torjuntaedellytykset täyttyvät, kertoi Ilmavoimien komentaja Timo Herranen valtioneuvoston tiedotustilaisuudessa.

– Ei tämänkaltaista tapahtumaa voi pitää ylireagointia. Niin kauan kuin näitä laajoja lennokkihyökkäyksiä lähialueillamme tapahtuu, aina on olemassa riski, että lennokkeja harhautuu meidän alueellemme, sanoi Puolustusvoimien operaatiopäällikkö Kari Nisula.

Karttainformaation perusteella on mahdollista, että Ukrainan droonit olisivat olleet iskemässä Venäjälle menossa oleviin tyhjiin säiliöaluksiin, jotka odottivat vuoroaan päästä satamaan.

Ei ylireagointia

Pääministeri Petteri Orpo puolustaa viranomaisten ripeitä tiedottamistoimia:

– Minä ajattelen niin, että jos on olemassa ilmeinen riski sille, että aselastissa oleva drooni tulee Suomen tiheimmin asuttuun osaan, niin valmiuden nostossa ei voi ylireagoida, Orpo totesi

Puolustusministeri Antti Häkkänen tuomitsee Iltalehdessä Ukrainasta Suomeen kohdistuvan drooniuhan:

– Jos Ukrainan suuresta lennokki-iskusta aiheutuu jollekin Nato-maalle vaaraa, se on joka kerta paheksuttavaa, se on väärin. Heidän pitää pystyä järjestämään toimintansa niin, että siitä ei aiheudu vaaraa heidän tukijamailleen.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32
5.
Suomen uutiset logo

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia

10.08.2026 |21:19
6.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
9.
Suomen uutiset logo

Garedewilta uusi lomake vanhemmille: Woke-kielto lapsille

11.08.2026 |10:38

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää