EK:n Kokkila SDP:n hampaissa pikavippiyhteyksistä

09.04.2013 |13:07

SDP:n varapuheenjohtaja Eero Vainio kritisoi voimakkaasti Elinkeinoelämän keskusliiton puheenjohtajaa Ilpo Kokkilaa. Kaleva (6.4.) kertoi Kokkilan omistavan sijoitusyhtiönsä kautta pikavippiyritys Ferratumia.

– Elinkeinoelämän ykkösmiehelle ei näemmä enää riitä työtä tekevien suomalaisten palkkojen ja työsuhdeturvan polkeminen, vaan työläisiltä pitää vielä kiskoa korkoakin, Vainio sanoo Demokraatti-lehdessä.

Vainio muistelee menneitä aikoja, jolloin patruunat pitivät huolta työntekijöistä ja heidän perheistään, rakensivat työntekijöilleen asuntoja, tarjosivat kouluja ja terveydenhuoltoa.

– Ajat muuttuvat, mutta oikeuttaako se silti alhaisen moraalin? Vaikuttaa siltä, että Kokkilalle merkitsee vain ja ainoastaan raha, raha ja raha. Se on surullista, Vainio pahoittelee.

ps verkkotoimitus


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29
4.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
6.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi