Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Elinkeinoministeri Sakari Puisto: Jäänmurtajatilausten eteneminen on merkittävä taloussignaali Suomelle

30.12.2025 |10:05

Rauman telakka RMC ja Yhdysvaltain rannikkovartiosto ovat solmineet sopimuksen kahden keskikokoisen jäänmurtajan rakentamisesta Rauman telakalla. Alusten rakentaminen alkaa välittömästi. Myös neuvottelut rannikkovartioston ja Helsingin telakan välillä saataneen päätökseen lähiaikoina, jolloin Suomessa rakennettavien jäänmurtajien määrä nousee neljään.

Suomalaisilla telakoilla rakennetaan maailman parhaat jäänmurtajat ja suurimmat risteilyalukset, sanoo elinkeinoministeri Sakari Puisto.

– Jäänmurtajatilauksen varmistuminen on erinomainen asia Suomelle ja koko meriteollisuudellemme. Tilaus vahvistaa suomalaisten yritysten asemaa globaalissa arvoketjussa, lisäävät Suomen kilpailukykyä ja kasvattavat vientituloja.

– Jäänmurtajien osalta valmistelevat työt telakoilla käynnistyivät jo syksyllä, mutta nyt siirrytään täysipainoiseen toteutukseen. Telakoiden ja laajan alihankinta- ja kumppaniverkoston muodostama kokonaisuus on kansainvälisesti ainutlaatuinen. Sen ansiosta pystymme toimittamaan toimittamaan vaativimmatkin alukset nopeasti ja korkealla laadulla, Puisto kertoo.

Töitä tuhansille

Murtajatilauksen arvioidaan työllistävän Suomessa noin 2 000 suoran ja 5 000 välillisen henkilötyövoiman verran, joista suuri osa kohdistuu Rauman seudulle ja Lounais-Suomeen.

Rauman kaupunki osti telakan kymmenen vuotta sitten. Tuon jälkeen Rauma ja yritykset ovat investoineet meriteollisuuspuistoon noin 150 miljoonaa euroa.

– Jäänmurtajatilaus on historiallinen ja hieno saavutus Rauman telakalle. Rauman kaupungin ja eri yritysten pitkäjänteinen työ ja investoinnit meriteollisuuspuistoon tuottavat tulosta parhaalla mahdollisella tavalla. Laivalohkojen rakentamisen lisäksi vahvuutena Raumalla ovat myös globaalisti toimivat meriteollisuuden laitevalmistajat, insinööri- ja suunnittelutoimistot sekä alihankintayritykset, kuvailee Rauman kaupunginjohtaja Esko Poikela.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Näin jättiluokan jäänmurtajadiili saatiin Suomeen

28.08.2025 |09:34

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
2.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää