

LEHTIKUVA
Toimitus suosittelee
Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.
Yleisessä julkisessa keskustelussa ja mediasta voi herkästi saada sellaisen käsityksen, että islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamieliset tavat ja perinteet – kuten täyshuntu – eivät oikeasti ole mikään juttu.
Että harva sellaista käyttää eikä kukaan puolusta. Tämä ei ole totta, kirjoittaa valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra.
– Käykää maahanmuuttajavaltaisilla asuinalueilla katsomassa! Jos ette usko, että tätäkin naisen alistamisen välinettä puolustetaan, käykää lukemassa vaikkapa FB-seinääni.
Keskustan korttelit eivät ole koko todellisuus
Älä sulje silmiäsi todellisuudelta, Purra kirjoittaa.
– Älä kuvittele, että keskustan korttelit tai keskiluokkaiset asuinalueet – puhumattakaan maakuntien Suomesta – ovat koko todellisuus.
Yleisessä julkisessa keskustelussa ja mediasta voi saada sellaisen käsityksen, että islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamieliset tavat ja perinteet - kuten täyshuntu - eivät oikeasti ole mikään juttu. Että harva sellaista käyttää eikä kukaan puolusta. Tämä ei ole totta.… pic.twitter.com/eY3eu3oHi6
— Riikka Purra (@ir_rkp) March 20, 2026
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset jalkautuivat Itä-Helsinkiin juhlistamaan tasa-arvoa
PerusNaiset Helsinki ry. järjesti tänään Minna Canthin ja tasa-arvon päivän tapahtuman itähelsinkiläisen Puhoksen ostoskeskuksen edustalla. Yhteisöllisessä tilaisuudessa tavoitteena oli korostaa naisten ja tyttöjen oikeuksia.

Vigelius esittää huntukieltoa Tampereen kouluihin: ”Koulujen on oltava turvallisia oppimisympäristöjä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius on jättänyt valtuustoaloitteen kasvot peittävien asusteiden kieltämiseksi Tampereen kouluissa ja oppilaitoksissa. Aloitteessa esitetään, että koulujen järjestyssääntöihin lisätään määräys, jonka mukaan sekä oppilaiden että henkilökunnan on oltava tunnistettavissa koko koulupäivän ajan.

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Sisäministeri Rantanen: Huntukielto on välttämätön
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen pitää lakisääteistä huntukieltoa välttämättömänä ja kertoo, että asiaa koskeva ministeriön selvitys valmistuu lähipäivinä. Kyse olisi kasvot peittävän naamioitumisen kieltämisestä julkisilla paikoilla. Kielto koskisi myös musliminaisten käyttämiä burkia ja niqabia.

Lapsiasiainvaltuutettu vaikenee, kun keskustelu koulujen huntukiellosta käy kuumana – Koponen: ”Luulisi tyttöjen oikeuksien kiinnostavan”
Keskustelu kasvot peittävien huntujen, burkan ja niqabin, kieltämisestä julkisissa tiloissa, erityisesti kouluissa, on käynyt kuumana. Perussuomalainen sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen hämmästelee sitä, ettei lapsiasiainvaltuutettu Elina Pekkarinen ole ottanut asiaan kantaa.

Koponen vaatii huntukieltoa Suomeen: Burkat ja niqabit symboloivat naisten alistamista
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen esittää, että Suomeen on säädettävä laki, joka kieltää kasvojen peittämisen julkisilla paikoilla. Koposen tavoite on kieltää kasvoja peittävien huntujen, kuten burkan ja niqabin, käyttö.

Irakilaistaustainen feministi sanoo suoraan: Naista alistava kaapuasu on musta säkki

Perussuomalaiset: Burka- ja niqab-kielto tarvitaan Espoossakin
Perussuomalaisten valtuustoryhmä haluaa Espoon kouluihin burka- ja niqab-kiellon. Perussuomalaisten Espoon valtuustoryhmän puheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu Henna Kajava kertoo Länsiväylä-lehdessä valtuustoryhmän olevan tekemässä asiasta aloitetta.

Burkan ja niqabin käyttö kielletään peruskouluissa Vantaalla – turvallisuus ja tunnistettavuus syynä
Vantaan peruskouluissa on otettu käyttöön uusi linjaus, joka samalla kieltää oppilailta burkan ja niqabin käytön koko koulupäivän ajan. Perusopetuksen johtaja Ilkka Kalo perustelee päätöstä turvallisuussyillä ja oppilaiden tunnistettavuudella: koulun aikuisten on tiedettävä, ketkä koulussa liikkuvat.
Viikon suosituimmat

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.
Uusimmat

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









