Euroalueen teollisuus nilkuttaa, Suomi rämpii peränpitäjien joukossa

02.12.2014 |15:39

Tutkimuslaitos Markitin julkaisema euroalueen teollisuuden ostopäällikköindeksi putosi marraskuussa lukemaan 50,1. Indeksiluku on nyt lähellä viittäkymmentä, joka toimii vedenjakana kasvun ja supistumisen välillä. Lokakuussa lukema oli 50,6.

Kahdeksasta mitatusta euromaasta viisi osoitti jo teollisuuden supistumista. Nimenomaan ydinmaat Saksaa myöden valahtivat alle viidenkymmenen. Markitin pääekonomisti Chris Williamson toteaakin, että lukemat osoittavat euroalueen teollisuuden polkevan paikoillaan, ja että ongelmat ovat siirtyneet reunamaista ydinmaihin.

Suomea puolestaan kuvataan talouslehti Financial Timesissa ”euroalueen sairaaksi mieheksi”. Lehti kiinnitti huomiota siihen Suomen kolmanteen perättäiseen taantumavuoteen. Sapiskaa sai myös Suomen julkisen sektorin suhteettoman suuri osuus.

Julkisten menojen suhde BKT:henon Suomessa tällä hetkellä yli 58 prosenttia. 

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
9.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
10.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää