

Fox News nosti Huhtasaaren Nobel-esityksen verkkosivustonsa pääuutisisten joukkoon.
Fox News: Laura Huhtasaari esittää presidentti Trumpille Nobelin rauhanpalkintoa
Europarlamentaarikko Laura Huhtasaari (ps.) esittää presidentti Donald Trumpille Nobelin rauhanpalkintoa vuodelle 2021. Asiasta uutisoi muun muassa uutisjätti Fox News.
Huhtasaari perustelee Trumpin nimeämistä muun muassa sillä, että hän on ensimmäinen Yhdysvaltain presidentti neljään vuosikymmeneen, joka ei ole aloittanut uusia sotia. Trump on Huhtasaaren mukaan työskennellyt pitkään jatkuneiden sotien lopettamisen hyväksi sekä saatellut konfliktien osapuolia neuvottelupöytiin.
Trump on toiminut välittäjänä Israelin ja Arabiemiraattien sekä Bahrainin välillä, ja diplomaattisuhteet on palautettu.
Huhtasaaren palkintolautakunnalle osoittama kirje ohessa:
Vilhelm Junnila esitti aiemmin päämieskolmikkoa
Kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) esitti syyskuun lopulla Trumpia, Israelin pääministeri Netanyahua ja Bahrainin kuningas Al-Khalifaa rauhanpalkinnon saajaksi.
I have jointly nominated President Trump, Prime Minister Netanyahu and King Al-Khalifa for Nobel Peace Prize in 2021 for Israel-Bahrain Peace Deal and called for Norwegian Nobel Committee to give a serious and impartial consideration. Copy of the nomination letter is attached. pic.twitter.com/W3g9HCJeF7
— Vilhelm Junnila (@vilhelmjunnila) September 15, 2020
Asiasta kirjoitti syyskuun lopulla muun muassa Newsweek sekä Iltalehti.
Newsweekin eli Yhdysvaltojen toiseksi suurimman viikkolehden pääuutinen perustuu Nobel-komitealle viime viikolla tekemääni nimitykseen koskien Israelin ja Bahrainin rauhansopimusta. Lehdessä on myös lausuntoni ja vertailua aiempiin rauhansopimuksiin… 1/2 pic.twitter.com/0UR9Bg7QlL
— Vilhelm Junnila (@vilhelmjunnila) September 22, 2020
Vuoden 2020 rauhanpalkinto ruokaohjelmalle
Vuoden 2020 Nobelin rauhanpalkinnon voitti Maailman ruokaohjelma WFP:lle (World Food Programme). Nobel-komitea sai kaikkiaan 318 esitystä palkinnon saajiksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.