
FT: Eläke- ja henkivakuutusyhtiöt miettivät alhaisen korkotason vuoksi sijoitusstrategiaansa
Suursijoittajiin lukeutuvat eläke- ja henkivakuutusyhtiöt ovat joutuneet ahtaalle yhä alenevien lainakorkojen vuoksi, kirjoittaa talouslehti Financial Times. Sijoitussalkkujen koostumus on kulkeutunut kohti riskipitoisempia arvopapereita.
Neljännes valtioiden ja yritysten velkakirjojen koroista on painunut alle nollan prosentin. Tämä merkitsee 14 tuhannen miljardin dollarin lainakannan kääntyneen niin päin, että velkoja kustantaa velallisen lainamenoja.
Vakuutusyhtiöiden vastuut pitkäaikaisia
Eläke- ja henkivakuutusyhtiöiden vastuut ovat usein pitkäkestoisia. Tulovirrat ovat kuitenkin tyrehtyneet, kun korkotaso on vajonnut keskuspankkien elvytystalkoissa.
Tämän vuoksi vakuutusyhtiöt ovat vähentäneet kehittyneiden maiden korkosijoituksia ja hakeutuneet enenevissä määrin osakemarkkinoille. Lisäksi yhtiöiden salkuissa on kiinnelainoja ja kehittyvien markkinoiden korkosijoituksia. Näiden tuotto on pystynyt kompensoimaan velkakirjoista saatujen tulojen vähenemistä.
EKP:n arvellaan turvautuvan uuteen elvytyskierrokseen
Keskuspankkien elvytyspolitiikka on johtanut korkotason laskun kiihtymiseen. Ekonomistit arvelevat Euroopan keskuspankin ajautuvan uuteen arvopaperien osto-ohjelmaan. Se lisäisi vakuutusyhtiöiden ahdinkoa.
Osakekurssit ovat Yhdysvalloissa takoneet uusia ennätyksiä. Ekonomistit pelkäävät, että tilanne muuttu radikaalisti taantuman myötä. Osakekurssit ovat tavallisesti laskeneet tuntuvasti taantuman aikana.
Syy piilee siinä, että osakepääomalla kuitataan tappioita ensimmäisenä. Vakuutusyhtiöiden sijoitusten arvo voi valahtaa nollaan sijoituskohteen konkurssin myötä.
Brittipankki Barclaysin tekemän kyselyn mukaan puolet sijoittajista arvelee taantuman iskevän ennen vuoden 2020 loppua.
Suojautuminen tärkeää
Vakuutusyhtiöt voivat suojautua ikäviltä kurssiliikkeiltä. Taantumassakin on aloja, jotka pitävät pintansa huonoina aikoina. Tällaisia aloja on muun muassa elintarvike- ja lääketeollisuudessa.
Alhaisen korkotason vuoksi myös kuluttajien luotot ovat sijoitusmielessä menestyneet.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää