Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Garedew: ”YK on kautta aikojen ollut puolueellinen Israel-kysymyksissä”

24.09.2025 |14:16

YK:n parhaillaan käynnissä olevissa New Yorkin kokouksissa keskusteluja dominoi Palestiina-kysymys. Paine Israelia vastaan ja Palestiinan valtion tunnustamiseksi on kova. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew muistuttaa, ettei asetelma ole uusi. - YK on kautta aikojen ollut puolueellinen Israel-kysymyksissä ja tehtaillut sitä vastaan satoja päätöslauselmia. Enemmistö järjestön jäsenmaista on muslimimaita ja muita Israel-vastaisia maita, Garedew toteaa.

Aiemmin tässä kuussa YK hyväksyi Palestiina-julkilausuman, joka sisälsi konkreettisia vaatimuksia kohti kahden valtion mallia. Ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) päätöksellä Suomi lähti siihen mukaan. Perussuomalaiset jättivät asiasta eriävän mielipiteen, sillä julkilausuma ei ole Suomen ulkopoliittisen linjan mukainen.

Julkilausuma kehottaa rajoittamaan mielipiteenvapautta

Myöskään Kaisa Garedewin mukaan julkilausumaa ei olisi tullut allekirjoittaa, koska se sisältää vaarallisia kärjistyksiä eikä huomioi Israelin turvallisuustarpeita.

– Julkilausuma esimerkiksi kehottaa rajoittamaan mielipiteenvapautta. Kohta 32: ”Sitouduimme, kansainvälisen oikeuden mukaisesti, ottamaan käyttöön rajoittavia toimenpiteitä väkivaltaisia ekstremistisiä siirtokuntalaisia vastaan sekä laittomia siirtokuntia tukevia tahoja ja yksilöitä vastaan.” Onko Suomen linja kokoomuksen mukaan siis sitoutua rankaisemaan niitä yksilöitä, suomalaisiakin henkilöitä, jotka historiallisten tosiasioiden perusteella tukevat sitä ajatusta, että Itä-Jerusalem, Juudea ja Samaria kuuluvat Israelille? Garedew kysyy.

– Lisäksi 8. kohdassa vaaditaan Israelia vapauttamaan vankiloissaan olevat palestiinalaisterroristit, ja kohdassa 19 Israelin pääkaupunki Jerusalem vaaditaan jaettavaksi niin, että juutalaisten kaikkein pyhimmät paikat tulisi luovuttaa palestiinalaisille, jotka eivät hyväksy lainkaan juutalaisuutta ja israelilaisia. Jako perustuu YK:n hokemaan Israelista laittomana siirtokuntien miehittäjänä. Syytökset eivät ota huomioon Israelin historiallisia, turvallisuuteen liittyviä eivätkä käytännön realiteetteja.

Israel haluaa varmistaa turvallisuuden ja rauhan

Garedewin mukaan Israelin monta kertaa osoittama valmius neuvotella alueista osoittaa sen, että tarkoituksena on turvallisuuden ja rauhan varmistaminen Israelissa. Gazan alueen luovuttaminen itsehallintoalueeksi vuonna 2005 on tyyppiesimerkki siitä, miten Israel palkitaan joustavuudestaan: Hamasin terroristit ottivat alueen hallintaansa ja tekevät sieltä nyt jatkuvasti raketti- ja terroristi-iskuja Israelin siviileitä vastaan mukaan lukien 7.10.2023 sekä lukemattomat muut iskut.

– Miten Suomen ulkopoliittinen johto on voinut lähteä mukaan tällaiseen julistukseen, jolla ei ole mitään tekemistä tasapuolisuuden tai sääntöpohjaisen kansainvälisen järjestelmän kanssa? Garedew ihmettelee.

UNRWA ei saa pidettyä rahoja poissa terroristien käsistä

Garedew ei myöskään kannata YK:n palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n tukemisen jatkamista.

– On selvää, että UNRWA ei saa pidettyä rahoja poissa terroristien käsistä. Israel on julkaissut näyttöä siitä, että Hamasin tunneleita on löydetty jopa UNRWA:n yksiköiden alapuolelta. Lisäksi on todisteita siitä, että Hamas on käyttänyt siviili-infraa peitteenään ja että monet UNRWA:n työntekijöistä Gazassa ovat suoraan yhteyksissä Hamasiin ja muihin aseellisiin ryhmiin ja osa heistä on jopa osallistunut lokakuun 2023 terrori-iskuun. Amerikkalaisten ja UNRWA:n omat selvitykset tukevat näitä todisteita. Silti tämä järjestö saa tukea ja edelleen toimii, Garedew hämmästelee.

– Myöskään palestiinalaiskouluista ja oppikirjoista ei olla edelleenkään saatu kitkettyä juutalaisvihaa ja holokaustin kieltämistä. YK on ollut siitä tietoinen jo vuosikausia.

YK ei ole Lähi-idän kysymyksissä puolueeton toimija

Israelin puolustusvoimien IDF:n laskelmien mukaan kansainvälisten palestiinalaisten auttamiseksi väitettyjen ohjelmien resursseilla on rakennettu vähintään 1 400 kilometriä Hamasin tunneleita. Hamas käyttää systemaattisesti palestiinalaisten kouluille, sairaaloille ja vesihuollolle tarkoitetut rahat tunneleiden ja komentokeskustensa rakentamiseen sekä rakettituotantoon. Kaksikäyttömateriaaleja, kuten betoni, teräs ja polttoaine, käytetään terroristien infran rakentamiseen.

– YK ei ole Lähi-idän kysymyksissä puolueeton toimija, eikä sillä ole oikeutta sanella itsenäiselle, demokraattiselle ja jatkuvan terroriuhan alla elävälle Israelille minkäänlaisia ehtoja, Garedew korostaa.

– Ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon selkeä kirjaus on, että kahden valtion ratkaisun on perustuttava osapuolten kesken neuvoteltuun malliin, jonka on täytettävä sekä israelilaisten että palestiinalaisten turvallisuustarpeet. Ei siis ulkopuolelta YK:sta saneltuun malliin, eikä ennen kuin palestiinalaisten alueet on täydellisesti demilitarisoitu ja palestiinalaisosapuoli tunnustanut Israelin valtion, hän painottaa.

– Mikään nykyisessä tilanteessa tai Palestiina-julkilausuman vaatimuksissa ei tue Suomen vahvistettua ulkopoliittista linjaa. Mikäli minulta kysytään, kahden valtion malli ei ole nyt eikä tule koskaan olemaankaan mahdollinen.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

PS-varavaltuutettu Mika Meranon pian julkaistava tiedepamfletti sai Suomen Akatemian hermoilemaan jo nyt – Yliopistoille lähti outo varoituskirje

22.09.2025 |20:59

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää