Halla-aho kyseenalaistaa Hautalan ministeriaseman

09.10.2013 |11:08

Jussi Halla-aho (ps.) kyseenalaistaa Heidi Hautalan (vihr.) mahdollisuuden jatkaa ministerin toimessaan. Lehtitietojen mukaan Hautala on valtion omistajaohjauksesta vastaavan ministerin ominaisuudessa ohjeistanut valtion omistamaa Arctic Shipping Oy:tä olemaan tekemättä rikosilmoitusta Greenpeacen aktivisteista, jotka keväällä 2012 valtasivat Helsingissä jäänmurtajia ja jotka jouduttiin poistamaan poliisivoimin.

– Ministeri Hautala jäi aiemmin kiinni pimeän työvoiman käytöstä yksityishenkilönä. Nyt Hautala on ministerinä aktiivisesti suojellut mahdollisesti rikoksiin syyllistyneitä aatetovereitaan rikosoikeudelliselta vastuulta valtion ja veronmaksajien vahingoksi. Kenellekään ei jää epäselväksi, että ministeri Hautala kokee olevansa lain yläpuolella.

Halla-ahon mukaan on oletettavaa, että Hautala ei nytkään ymmärrä tehneensä mitään sellaista, minkä vuoksi hän olisi sopimaton jatkamaan tehtävässään.

– Kysymys kuuluukin, nauttiiko hän edelleen pääministeri Kataisen ja eduskunnan enemmistön luottamusta. ”Vastuu” on sana, jota istuva hallitus on ahkerasti viljellyt. Henkilö, jolla on näin harhainen käsitys etiikasta ja moraalista, ei voi toimia ministerinä.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
7.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49
8.
Suomen uutiset logo

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun

14.07.2025 |17:37
10.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää