Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Halla-ahoa esitetään ulkoasiainvaliokunnan johtoon

09.02.2022 |10:19

Puheenjohtaja Riikka Purra esittää Jussi Halla-ahoa eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajaksi. Asiasta kertoo HS.

”Totta kai tämä ryhmäkokouksessa päätetään, mutta tällaisesta me olemme keskustelleet”, Riikka Purra sanoo HS:lle viitaten eduskuntaryhmän huomiseen ryhmäkokoukseen.

Kansanedustaja Jussi Halla-ahoa (ps.) esitetään uudeksi ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajaksi. Paikka vapautuu kansanedustaja Mika Niikon (ps.) vetäydyttyä tehtävästä eilen.

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio (ps.) kommentoi HS:lle, että lopullisen valinnan tekee ryhmä, mutta Halla-ahon nimi on noussut vahvasti esiin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää