Artikkeli kuva

SU

Hätäkeskukselta lipsahti kämmiviesti: “lallallalla”

18.11.2020 |11:29

Hätäkeskuslaitoksen uutispalvelun keskiviikkoaamuna lähettämä viesti herätti hilpeyttä vastaanottajissa. “Testi lallallalla”-viesti lähti erehdyksessä määrittämättömälle käyttäjäryhmälle.

Viesti kuului:

“HÄKE
Testitapahtuman
Aika: 20.11.2020 09.00
Testi
lallallalla”

Korjausviesti saapui tunnin päästä:

“Hätäkeskuslaitos testaa uutispalvelua – Testiviesti lähti käyttäjille
Aika: 18.11.2020 09.50
Hätäkeskuslaitos testaa uutta Uutispalvelua. Testiviesti lähti määrittämättömälle käyttäjäryhmälle palvelun kautta.
Pahoittelemme tapahtunutta ja korjaamme palvelua parhaillaan.”

Korjausviestistä on pääteltävissä, että Hätäkeskukselle ei ole tällä hetkellä selvää, keille kaikille viesti lähetettiin.

Erehtyminen on tunnetusti ollut inhimillistä jo antiikin ajoista asti, ja kaikille lienee tuttu se kiusallinen hetki, kun huomaa lähettäneensä sähköpostin tai tekstiviestin väärään osoitteeseen. Mutta harvoinpa kenellekään tulee vastaan tilannetta, jossa avautuu mahdollisuus lähettää kämmiviesti kokonaiselle valtiolle.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
9.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää