Trump voittoon Indianassa – Cruz vetäytyi kisasta

04.05.2016 |01:50

Donald Trump rökitti pahimman kilpailijansa Ted Cruzin Indianan osavaltion esivaaleissa Yhdysvalloissa. Cruz tunnusti tappionsa ja ilmoitti vetäytyvänsä kisasta. 

Kun 59 prosenttia äänistä on laskettu, republikaanien Donald Trumpia kannattaa 52,9 prosenttia republikaaniäänestäjistä ja hänen pahinta kilpakumppaniaan Ted Cruzia 36,7 prosenttia. John Kasich yltää 7,8 prosenttiin.

New York Times kutsuu Trumpin oletettua voittoa ”murskaavaksi iskuksi” Cruzia kohtaan. Cruzilla ei Indianan tappion jälkeen ole enää matemaattisia mahdollisuuksia saavuttaa ehdokkuuteen vaadittavaa 1 237 valitsijamiestä.

Kun osavaltion tulos selvisi, Cruz ilmoitti vetäytyvänsä kisasta.

Demokraattien Bernie Sanders johtaa Hillary Clintonia luvuin 52,5 % – 47,5 %, kun 47 prosenttia äänistä on laskettu.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun

14.07.2025 |17:37
5.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49
7.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää