Viranomaiset epäilevät, että italialaisten palestiinalaisille siviilileille lahjoittamat avustusrahat ovat päätyneetkin terroristijärjestö Hamasille, uutisoi Helsingin Sanomat.
Lehti viittaa muun muassa italialaisiin sanomalehtiin Corriere della Sera ja La Repubblica.
Italian viranomaiset ovat lehtitietojen mukaan pidättäneet viime lauantaina yhdeksän ihmistä, joiden epäillään perustaneen kolme hyväntekeväisyysjärjestöä ja rahoittaneen niiden kautta Hamasia.
70 prosenttia avustuksista Hamasin liiviin
Italian poliisi kertoi tiedotteessaan, että yli 70 prosenttia kahden vuoden aikana kerätyistä rahoista päätyi suoraan Hamasille tai siihen kytkeytyville tahoille.
Kyse on yhteensä noin seitsemän miljoonan euron rahapotista, mutta epäiltyjen varallisuutta on takavarikoitu yli kahdeksan miljoonan euron edestä.
Italian media kertoo, että pidätykset haluttiin tehdä juuri nyt, sillä poliisi arveli yhden epäillyistä valmistelevan pakoa Turkkiin. Turkki ei pidä muista EU-maista poiketen Hamasia terroristijärjestönä.
Kansanedustaja Wille Rydmanin X-kommentti osoittaa, että avustusrahojen päätymistä Hamasille voidaan tuskin pitää suurena yllätyksenä.