Artikkeli kuva

LEHTIKUVA Markku Ulander

Jussi Niinistö: Asetun ehdolle varapuheenjohtajaksi

16.03.2013 |13:11

Perussuomalaisten puoluekokous pidetään Joensuussa kesäkuun lopulla. Lupasin tammikuussa harkita asettumista ehdolle ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi saatuani kannatusta MTV3:n uutisten kyselyssä, joka tehtiin puolueaktiiveillemme kautta maan. Kyselyssä pyydettiin nimeämään sopivin haastaja puolueen pitkäaikaiselle puheenjohtajalle Timo Soinille, mutta en ole häntä haastamassa. Päinvastoin.

Harkittuani asiaa olen päättänyt asettua ehdolle Perussuomalaisten ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi. Haluan osaltani tukea puheenjohtaja Timo Soinia ja hänen johdonmukaista Suomen ja suomalaisten etua puoltavaa linjaansa sekä kehittää perussuomalaista kansanliikettä.

Ensi vuonna ovat EU-vaalit, jotka ovat esitaistelu vuoden 2015 eduskuntavaaleille – ellei tule ennenaikaisia hajotusvaaleja. Joka tapauksessa haastamme Kokoomuksen kilpaan Suomen suurimman puolueen asemasta. Esitämme vaihtoehdon hallitukselle, etenkin turmiolliselle EU-tukipakettipolitiikalle. Eduskuntavaalien jälkeen pyrimme muodostamaan hallituksen ilman liittovaltiokiihkoilijoita.

Jussi Niinistö
Kansanedustaja


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää