Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Juvonen vaatii saattohoitolakia: “Nyt vihdoin tämä asia on korjattava”

11.10.2017 |14:20

Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen vaatii Suomeen saattohoitolakia ja on laatinut asiasta lakialoitteen eduskunnassa.

Juvosen mielestä vain saattohoitolailla voidaan turvata jokaisen kansalaisen subjektiivinen oikeus hyvään, oikea-aikaiseen ja yhdenvertaiseen saattohoitoon. Juvosen lakialoite tuo myös Etenen (valtakunnallinen sosiaali- ja terveysalan eettinen neuvottelukunta) jo vuonna 2010 esittämät saattohoitosuositukset lain tasolle.

– Saattohoidon ja palliatiivisen hoidon kriteeristöä aiotaan päivittää ministeriössä ja siihen on kohdennettu myös ensi vuoden budjetissa resursseja. Suosituksen tarkoitus on yhtenäistää saattohoitoon liittyviä käytäntöjä. On hienoa, että saattohoidon sanomaa on kuultu ja suositukset ovat edelleen tarpeen. Saattohoitoa ei voida kuitenkaan jättää pelkän informaatio-ohjauksen varaan, vaan sen rinnalle on rakennettava myös saattohoitolainsäädäntö. Se puuttuu edelleen Suomesta, mutta nyt on aika saattaa se valmiiksi, Juvonen sanoo.

– Meillä on monenlaista lakitilkkutäkkiä, jonka sanotaan riittävän palliatiivisessa tai saattohoitotilanteessa. On perustuslaki, terveydenhuoltolaki ja laki asiakkaan oikeuksista. Ne eivät valitettavasti riitä eivätkä ole kaiken kattavia. Nyt vihdoin tämä asia on korjattava. Se on meidän päättäjien velvollisuus.

Juvonen kerää lakialoitteeseen kansanedustajien allekirjoituksia eduskunnassa ja toivoo, että kansanedustajat suhtautuvat esitykseen myönteisesti.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
10.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää