Kai Mykkänen Espoon uudeksi kaupunginjohtajaksi

21.10.2024 |18:43

Espoon valtuusto valitsi hetki sitten päättyneessä äänestyksessä Kai Mykkäsen uudeksi kaupunginjohtajaksi.

Nimityksen johdosta Mykkänen jättää tehtävänsä ympäristö- ja ilmastoministerinä. Niin ikään hän luopuu kansanedustajan tehtävästään.

Mykkäsen tilalle eduskuntaan nousee Henrik Vuornos, joka toimii tällä hetkellä pääministeri Petteri Orpon erityisavustajana.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun

14.07.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49
8.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää