
Kaj Turunen: Elvyttäminen on välttämätöntä
Eduskunnan talousvaliokunnan perussuomalainen valiokuntavastaava Kaj Turunen vaatii hallitusta lopettamaan keskinäisen riitelyn elvyttämisen tarpeellisuudesta, koska ilman sitä Suomen talous ei lähde nousuun.
Sekä lainaa että myyntejä
Talousvaliokunnan vaikuttaja ja itsekin yrittäjä Kaj Turunen katsoo, että molempi parempi:
”Tässä tilanteessa voi myydä jonkin verran valtion omaisuutta mutta lainaakin voi ottaa, koska meillä on käytännössä nollakorko. Molemmat työkalut pakista voidaan ottaa käyttöön. Myöskään siis velanotto ei voi olla poissuljettu mahdollisuus. Pieniltä ja keskisuurilta yrityksiltä on kerätty 2000-luvulla liikaa työeläkemaksuja peräti miljardin euron verran. Nyt eläkevakuutusyhtiöt aikovat palauttaa näitä maksuja, mutta useinkaan ei ole enää olemassa yritystä, jolle liikaa perittyjä maksuja voisi palauttaa. Minun mielestäni tuo summa voitaisiin rahastoida ja käyttää pk-yritysten tukemiseen ja sitä kautta luoda uusia työpaikkoja”, visioi Turunen.
Tasapuolista elvytyspolitiikkaa
Kaj Turusella on mielessään useita elvytyskohteita:
”Esimerkiksi elvytysvaroja voitaisiin käyttää keskeneräisten tiehankkeiden loppuun saattamiseen ja jopa uusien teiden rakentamiseen, tietysti myös homekoulujen korjaamiseen. Mutta elvytyskohteiden valinnassa on toimittava niin, että elvytystoimet tukevat tasapuolisesti koko elinkeinoelämää – ei voi ajatella, että tuetaan vain maa- ja talonrakennusalaa.
“Muun muassa matkailua olisi tuettava osana palvelusektorin elvytystoimia. Meidän matkailutulomme ovat nimittäin tällä hetkellä isommat kuin Suomen vientitulot, joten matkailuun kannattaa satsata vastakin. Arvioisin, että kaiken kaikkiaan elvytykseen olisi laitettava miljardin euron verran, ehkä enemmänkin.
“Ja kaikki mahdolliset elvytyskohteet on huolellisesti katsottava aivan tapauskohtaisesti. Se on kuitenkin varmaa, että elvytys tehoaa. Se esimerkiksi lisää työllisyyttä, nostaa ostovoimaa ja kasvattaa sekä valtion että kuntien verotuloja”, muistuttaa talousmies Turunen.
Isänmaallista talouspolitiikkaa
Turusen mukaan elvytyksestä huolimatta ei pidä unohtaa säästämistä:
”Säästötoimia on harjoitettava elvytyksen rinnalla. Voimme aivan hyvin säästää sadan tuhannen miljoonan euron vuosittaisesta kehitysavusta. Kehitysapumme on toteutettava entistä pienemmällä rahalla mutta myös entistä tehokkaammin. Suomalaiset voivat myös antaa kehitysapua vapaaehtoisesti.
“Missään tapauksessa ei enää pidä sitoutua uusiin vastuisiin ja uusiin tukipaketteihin, joissa velkarahalla maksetaan muiden maiden velkoja”, jyrähtää Turunen.
Seppo Huhta
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.