

Kansanedustaja seuraa Yhdysvaltain vaaleja paikan päältä – ”Tässä osavaltiossa äänestyspaikalle voi tulla aseen kanssa”
PS-kansanedsustaja Vilhelm Junnila kertoo Yhdysvaltain kongressin välivaalien alkaneen vilkkaana. Hän toimii vaaleja tarkkailevan Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö Etyjin Suomen valtuuskunnan puheenjohtajana. Junnila kommentoi tapahtumia paikan päältä Epsomin kirkosta, New Hampshiresta.
Yhdysvaltain kongressin välivaaleissa äänestetään edustajainhuoneen, senaatin ja kuvernöörien lisäksi osavaltio- ja kuntatason päättäjistä.
– Olemme saaneet raportteja, että äänestyspaikoilla on kautta maan ollut toistaiseksi huomattavasti vilkkaampaa kuin edellisessä välivaalissa vuonna 2018. Useissa pienissä kylissä jopa viidesosa rekisteröityneistä äänestäjistä jonotti äänestyspaikalle ensimmäisen kahden tunnin aikana, Junnila kertoo.
Hajautettu vaalijärjestelmä, aseet esillä
Yhdysvaltain vaalijärjestelmä on hajautettu osavaltioiden ja yli 10 000 kaupungin ja piirikunnan vastuulle. Hajautettu lähestymistapa tekee kokonaiskuvan saamisesta haastavaa, koska lainsäädäntö ja käytännön ratkaisut voivat huomattavasti erota maan sisällä. Jopa osavaltioiden sisälle voi olla useita eri teknologioita äänestysprosessin toteuttamiseen. Äänestyspaikoilla on ollut avoin ja hyvähenkinen tunnelma.
– Tässä osavaltiossa äänestyspaikalle voi tulla aseen kanssa, mutta ei se käytännössä vaikuta mihinkään. Ihmiset tuntevat toisensa ja vaalilautakunnan jäsenet on valittu tunnettujen kyläläisten keskuudesta, kuten Suomessakin, Junnila sanoo.
Nämä kaksi herrasmiestä olivat hyvässä sovussa kannattamassa omiaan Doverissa, New Hampshiressa. Republikaani totesi lopuksi, että muistakaa suomalaiset: Putin ei ole ystävä. pic.twitter.com/3aX0C8CQCQ
— Vilhelm Junnila (@vilhelmjunnila) November 8, 2022
Yhdysvaltain kongressin välivaaliebän kampanjat ovat olleet aktiivisesti esillä äänestyspaikkojen läheisyydessä, sääntöjä pääsääntöisesti noudattaen. pic.twitter.com/hOPPgHn52O
— Vilhelm Junnila (@vilhelmjunnila) November 8, 2022
Yhdysvaltain kongressin välivaaleissa on ollut äänestyspaikoilla hyvin vilkasta pic.twitter.com/3HY1pg7VRL
— Vilhelm Junnila (@vilhelmjunnila) November 8, 2022
Ennen Yhdysvaltoihin lähtöään Junnila isännöi Suomessa vaaleja koskevan esitelmätilaisuuden. Siinä hän ensin pui itse tulokseen vaikuttavia tekijöitä teki ennusteen, lisäksi UPI:n tutkija Maria Linden ja historian dosentti Markku Ruotsila kommentoivat vaaliasetelmia:
Youtube, 27.10.2022.
Junnila kommentoi 27.10. järjestetyssä esitelmätilaisuudessa, että mukaan äänestäjiä kiinnostavat eniten talous, työmarkkinat ja pörssi (26 %). Sen jälkeen inflaatio ja elinkustannukset (19 %).
Hän siteerasi tutkimusta, jonka mukaan muita kiinnostuksenkohteita ovat demokratian pelastaminen (7 %), maahanmuutto (5 %), polarisaatio ja aborttioikeus (4 %) sekä rikollisuus, ilmastonmuutos ja Trump (3 %).
”Aivan selvästi on nähtävissä, että ykkösasiaksi ovat nousemassa talous ja kuluttaja-asiat, kuten ruuan ja polttoaineen hinta”, Junnila jatkoi ja ennusti tämän muuttavan kokonaisuutta republikaaneille suosiollisemmaksi.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.
















