
Kike Elomaa SuomiAreenalla: ”Rahan valta on vaarallista”
Porin SuomiAreenalla on koko kuluneen viikon ajan keskusteltu lähes kaikista mahdollisista yhteiskuntaamme liittyvistä asioista.
Yhtenä 125:sta paneelin tai keskustelupiirin aiheesta oli vastata kysymykseen, murretaanko lasten ja opettajien terveys.
Perussuomalaisten kansanedustaja Kike Elomaa näki asiaan montakin ratkaisua. Hänen mielestään asiaan täytyy reagoida nopeasti:
”Lisää rahaa on löydyttävä heti seuraavasta lisätalousarviosta”.
Harmaan talouden peikko kummittelee
Elomaan mukaan homekoulujen taustalla on myös harmaa talous:
”Tämä liippaa harmaa taloutta sillä tavalla, että tehdään hirveällä kiireellä ja alihankintaketjut ovat todella pitkiä. Ongelmana on se, että kun homeongelmia ilmenee, niin vastuunkantajaa ei löydy. Sitten on vielä sekin, että alan koulutusta on vähennetty. Meillä on aivan liian vähän kosteusasiantuntijoita”, kertoo Elomaa.
Katastrofaalinen tulevaisuus
Kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Kike Elomaa on suunnattoman huolissaan päiväkotien, koulujen, sairaaloiden ja muiden julkisten rakennusten sekä omakotitalojen homeongelmista:
”Nykytiedon valossa tulevaisuus näyttää katastrofaaliselta. Nyt rakennetaan esimerkiksi sellaisia kouluja, jotka jo valmistuessaan ovat hometaloja. Niistä tehdään pulloja, joissa ilma ei kierrä eikä liiku. Rakentamisen osaaminen tai siitä välittäminen on karannut jonnekin.
”Esimerkiksi kun satavuotiasta homeetonta rakennusta peruskorjataan, niin siitä tulee sen jälkeen hometalo. Eihän se näin saa olla.
”Lapsi voi olla homeelle altistuneena jatkuvasti: homeinen päiväkoti, homeinen koulu ja sitten hän voi vielä asua homeisessa omakotitalossa – ei ihme jos hengitysteiden sairaudet ovat lisääntyneet”, valistaa kansanedustaja Elomaa.
Irti tukipaketeista
Kike Elomaa vaatii, että Suomen on keskityttävä rakentamaan ja korjaamaan Suomea:
”Minun mielestäni kaikenlaisista tukipaketeista tulisi pidättäytyä ainakin muutamiksi vuosiksi. Esimerkiksi Kreikalle on annettu riihikuivaa rahaa 1,3 miljardia euroa. Homekoulujen, -päiväkotien ja -sairaaloiden korjaukset maksavat miljardeja euroja. Kaiken kaikkiaan näyttää siltä, että kukaan ei tiedä tulevaisuudesta mitään, koska pörssit heittelevät ja talouskasvu on epävakaata, jos sitä on ollenkaan. Syynä on se, että rahan valta on kasvanut liian suureksi ja se on vaarallista”, muistuttaa Elomaa.
Seppo Huhta
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää