PS VERKKOTOIMITUS

Kiviniemi tyrmää metropoliesityksen

06.03.2013 |11:44

Entinen kuntaministeri, kansanedustaja Mari Kiviniemi tyrmää esitykset Helsingin seudun metropolialueen kuntarakenteiden muutoksiksi.

– Esitykset eivät ole toteuttamiskelpoisia. Suurimmalla osalla kunnista ei ole minkäänlaista halua kuntaliitoksiin. Tämä on ollut hallituksen tiedossa koko ajan. Selvityshenkilöiden esittämällä pohjalla ei ole järkevää jatkaa, Kiviniemi sanoo keskustan äänenkannattajassa Suomenmaassa.

Kiviniemi suosittelee, että selvityshenkilöiden tekemät esitykset heitettäisiin kiireen vilkkaa romukoppaan.

Liikkeelle pitäisi Kiviniemen mielestä lähteä uudelta pohjalta eli jo olemassa olevista yhteistyömalleista ja keskittyä varsinaiseen metropolialueeseen eli Helsinkiin, Vantaaseen, Espooseen ja Kauniaisiin.

Hallituksessa erityisesti kokoomuksen hirttäytyminen suurkuntiin on Kiviniemen mielestä todella vakava este Helsingin seudun kehittämiselle.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
5.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää