KL: EU-tutkija passittaisi Merkelin ja Sarkozyn linnaan

09.09.2013 |16:11

EU-tutkija Charles Wyplosz suomii Kauppalehden haastattelussa kovin sanoin Saksan liittokansleri Angela Merkelin tiukkaa eurolinjaa.

Tutkijan mielestä EU:n kriisinhoito on epäonnistunut surkeasti. Merkel tekee kammottavaa vahinkoa vaatimalla kovaa menokuria samalla, kun Eurooppa on lamassa.

– Mielestäni on häpeä, mitä on tehty. Työpaikkoja on tuhoutunut; yrittäjät ovat menettäneet kaiken. Sydämeni särkyy, kun ajattelen sitä, Wyplosz murehtii.

Kriisimaita ei olisi
pitänyt pelastaa

Wyplosz huomauttaa jäsenmaiden unohtaneen autuaasti pykälän, joka kieltää EU-maiden yhteisvastuun. Perussuomalaiset ovat huutaneet jatkuvasti saman pykälän perään.

– EU:n perussopimus kieltää yhteisvastuun. Minun tulkintani mukaan se tarkoittaa, että EKP:n ei pitäisi koskaan lainata suoraan rahaa jäsenmaille, tutkija toteaa.

– Kreikkaa, Portugalia tai Irlantia ei olisi pitänyt koskaan pelastaa eikä Euroopan vakausmekanismia (EVM) koskaan perustaa, Wyplosz sanoo.

Ja sokerina pohjalla:

– Mielestäni Angela Merkelin ja Nicolas Sarkozyn pitäisi olla vankilassa nyt. He ovat rikkoneet EU:n perussopimusta. Ainakin heidät pitäisi viedä oikeuteen, missä parhaat lakiasiantuntijat katsoisivat asiaa.

VELI-PEKKA LESKELÄ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää