Kreikan entinen puolustusministeri tuomittiin rahanpesusta

08.10.2013 |06:30

Vuosina 1996-2001 Kreikan puolustusministerinä toiminut Akis Tsochatzopoulos on todettu syyllistyneen rahanpesuun. Häntä voi odottaa jopa 20 vuoden tuomio. 74-vuotiaalla entisellä sosialistipuolueen Pasokin kärkinimellä on jo ennestään 8 vuoden tuomio omaisuuden pimittämisestä.

Uusi tuomio tuli n. 55 miljoonan euron lahjuksien vastaanottamisesta ja rahanpesusta. Suurimpia eriä ovat erilaiset asekaupat, kuten saksalaisten kanssa solmitut sukellusvenekaupat. Syytettyinä oli lisäksi 18 muuta, joista 16 tuomittiin syyllisiksi. Tuomittujen joukossa on entisen ministerin vaimo, ex-vaimo, tytär ja serkku. Serkku myönsi syyllisyytensä ja todisti Tsochatzopoulosia vastaan. Ex-ministeri itse kiistää syyllisyytensä.

Oikeudenkäynti on herättänyt Kreikassa valtavasti julkista keskustelua. Kansalaisten mukaan tapaus osoittaa esimerkillään, miten röyhkeästi kreikkalaispuolueet Nea Demokratia ja Pasok ovat vuorotellen kähmineet rahoja omiin taskuihinsa. Tuomion on aiemmin saanut muun muassa Tessalonikin entinen pormestari. Hänet tuomittiin elinkautiseen vankeusrangaistukseen kaupungin varojen väärinkäytöksistä.

Henri Myllyniemi


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Argentiinaan talousihmeen tuonut Milei: Epäonnistuneita valtioita ja instituutioita yhdistää henkinen sairaus nimeltä woke, joka on kääntänyt länsimaiset arvot päälaelleen

28.01.2025 |22:21
4.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
6.
Suomen uutiset logo

Naispanttivangit joutuivat Gazassa kansan eteen lavalle Hamasin häpäisyseremoniaan – kaksi palestiinalaisvankia kieltäytyi lähtemästä israelilaisesta Keziotin vankilasta Gazaan

28.01.2025 |08:49

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää