

Matias Turkkila
Kuntaliitto jatkaa sulle-mulle-linjaa: esitys poliittisten virkanimitysten poistamisesta kaatui
Kuntaliiton hallitus jatkaa edelleen perinteisellä sulle-mulle-linjalla, jossa johtopaikat jaetaan poliittisten virkanimitysten perusteella. Vanhat puolueet jatkavat poliittisten palkintovirkojen perinnettä moninkertaisten virkojen korkeista kustannuksista huolimatta, vaikka yhteiskunta etsii säästöjä kaikkialla muualla. Perussuomalaiset esittivät, ettei varatoimitusjohtajan paikkaa täytettäisi ja että toimitusjohtajan paikka pannaan avoimeen hakuun. Toisin kävi.
Perussuomalaiset esittivät virkojen karsimista
Kuntaliitto valvoo Suomen noin 300 kunnan etuja. Sen rahoitus koostuu kuntien maksamista jäsenmaksuista. Kuntien talous on tunnetusti jo pitkään ollut erittäin tiukalla. Kuntaliitossa avautui keväällä nimitysruletti, kun toimitusjohtaja Kari-Pekka Mäki-Lohiluoma (kok.) valittiin Kelan johtajaksi eläkkeelle jääneen Helena Pesolan (kok.) tilalle. Myös varatoimitusjohtaja Tuula Haatainen (sd.) siirtyi kansanedustajaksi kevään vaaleissa.
Perussuomalaiset esittivät jo talvella, ettei Kelan kokoomuslaista paikkaa täytettäisi, vaan virkanimityskäytännöstä pyrittäisiin eroon. Puolue toimi samoin myös Kuntaliitossa.
Kuntaliiton hallituksen perussuomalainen jäsen, jyväskyläläinen Toimi Kankaanniemi esitti oululaisen Anne Snellmanin (ps.) kannattamana, että kuntaliiton varatoimitusjohtajan paikkaa ei täytetä ja toimitusjohtajan paikka pannaan avoimeen hakuun. Kuntaliiton hallitus päätti kuitenkin asiassa toisin. Poliittisia nimityksiä vastustava esitys kaatui viime viikon torstain kokouksessa luvuin 13-2.
Rahaa vapautuisi virkamiesten palkkoihin
– Pidin kokouksessa puheenvuoron, jossa sanoin, että poliitisten virkanimitysten aika on ohi ja myös Kuntaliiton tulisi siirtyä Brezhnevin ajasta 2000-luvulle, Kankaanniemi kertoo.
Miten muiden puolueiden edustajat siihen vastasivat?
– He vaikenivat kuin muuri – poliittinen jako on pyhä perinne, Kankaanniemi naurahtaa.
Kankaanniemi perustelee virkojen karsimista sillä, että se vapauttaisi varoja asiantuntijoiden palkkojen maksuun. Kuntaliitto toimii kuntien edunvalvojana, mutta liitto joutuu säästämään ja karsimaan toimintojaan ankarasti, koska sen isännät eli Suomen kunnat ovat jatkuvasti tiukoilla. Myös kuntien määrä on pieneni viime vuosina yli neljäsosalla.
Erikoisosaajia puuttuu jo
Kuntaliiton virkamiesten määrä on vähentynyt viime vuosina.
– Heidän virkojaan ei ole täytetty eläköimisten yhteydessä. Viime vuonna jätettiin 17 paikkaa täyttämättä. Tämä on johtanut tilanteeseen, että Kuntaliitosta puuttuu asiantuntijoita, jotka voisivat antaa kuntien puolesta lausuntoja valtion hankkeisiin. Johtajien määrää sen sijaan ei ole vähennetty. Johtajien määrän vähentäminen vapauttaisi rahaa asiantuntijoiden palkkaamiseen, Kankaanniemi korostaa.
Varatoimitusjohtajan viran poistaminen olisi ollut käytännössä poissa SDP:ltä, mutta myös toimitusjohtajan pesti olisi voinut päätyä muulle kuin kokoomukselle, jos pätevyys asetettaisiin ainoaksi perusteeksi, Kankaanniemi aprikoi.
Vanhat puolueet päättivät siis jatkaa vanhaa vallanperimysjärjestystä. Eikä Kuntaliitto ole ainoa: kuntien eläkevakuutusyhtiö Keva kuuluu keskustan hallintaan ja sen varatoimitusjohtajuus kokoomukselle, Kuntatyönantajien johtajuus kuuluu puolestaan kokoomukselle.
Seitsemän vuoden ratkaisu
Virat täytetään seitsemäksi vuodeksi. Kankaanniemi ei tiedä varmoja nimiä seuraaviksi toimitusjohtajiksi, mutta otaksuu lyhyen hakuajan perusteella, että valinnat voivat olla jo selvät. Virka asetettiin tiistaina auki kahdeksi viikoksi.
Tuore hallitusratkaisu voi sekoittaa ainakin kokoomuksen rulettia, kun Paula Risikkokin valittiin eduskunnan varapuhemieheksi – SDP:stä löytyy joutilaampia tulijoita.
– Suurissa kaupungeissa on vähennetty vastaavia puoluepoliittisia varakaupunginjohtajuuksia koko ajan. Jyväskylässä on siirrytty toimialajohtajiin ja Tampereellakin on pormestarimalli, Kankaanniemi vertaa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää