Kypros sai pakettinsa

25.03.2013 |11:51

Kypros on saanut EU:lta 10 miljardin euron tukipaketin. Ratkaisu syntyi aamuyöllä.

Kyproksen toiseksi suurin pankki Laiki ajetaan alas eli saneerataan niin, että syntyy huono pankki, johon kootaan huonot varat ja hyvä pankki, johon sijoitetaan loput.

Alle 100 000 euron talletuksiin ei kajota, eli EU:n talletussuoja pitää. Sen sijaan ne Laiki-pankin asiakkaat, joilla on yli 100 000 euron talletus, menettävät osan talletuksestaan.

Ulkomaankauppaministeri Alexander Stubb kertoi Ylen Ykkösaamussa saaneensa tiedon neuvottelun tuloksesta kello 5.24. Suomen vastuu paketista on noin 200 miljoonaa euroa. Stubb korostaa, että kyse on lainasta, joka maksetaan Suomelle takaisin.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21
9.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
10.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää