Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Maria Tolppanen: Peruskoulussa opetettava työmarkkinaoppia

12.08.2013 |15:41

Perusopetusta uudistetaan lähivuosina voimakkaasti. Muun muassa arvo- ja ympäristökasvatusta aiotaan painottaa aiempaa enemmän. Koulutuksen yhteyksiä työelämään lisätään kaikilla koulutusasteilla, samoin työelämä- ja yrittäjyyskasvatusta.

– Nykyistä nuoremmat oppilaat tulevat saamaan opetusta yhteiskunnallisesta osallistumisesta ja vaikuttamisesta sekä taloustiedosta, opetusministeri Krista Kiuru (sd) vastaa kansanedustaja Maria Tolppasen kirjalliseen kysymykseen.

Ministerin mukaan perusopetuksen uudistuksella vastataan muun muassa suomalaisten nuorten heikkoon kiinnostukseen yhteiskunnallisiin asioihin ja puutteisiin käytännön taloustiedossa.

– Ministerin vastauksesta saa käsityksen, ettei nykyisessä peruskoulussamme mikään ole hyvin. Se ei pidä paikkaansa. Meillä on muuten hyvä peruskoulu, mutta se ei anna valmiuksia arkielämään, Tolppanen huomauttaa.

– Peruskoulun viimeisellä luokalla tulisi opettaa työmarkkinaoppia. Sen pitäisi sisältyä myös lukion ja ammatillisten koulujen opetusohjelmiin.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää