
Markku Saarikangas ehdolle perussuomalaisten puoluesihteeriksi
Perussuomalainen Helsinki ry:n puheenjohtaja, yrittäjä Markku Saarikangas asettuu ehdolle puoluesihteerin tehtävään kesäkuun puoluekokouksessa Jyväskylässä.
– Muutama lähetystö pyysi minua asettumaan ehdolle puoluesihteerivaaliin. Tarjosin kahvit ja keskustelimme pitkään. Asiaa harkittuani päätin lähteä mukaan kisaan, Saarikangas kertoo tiedotteessaan.
Saarikankaan keskeiset teesit:
1. Puoluetoimistomme tarvitsee nykyaikaista johtamista. Tämä on saatava jäsenistön näkyville. Puoluesihteeri on tässä avainasemassa. Me emme voi laittaa päätämme pensaaseen vaikeissa kysymyksissä, vaan meidän on tuotava julki se, mitä Perussuomalaiset ovat tehneet ja tulevat tekemään.
2. Puoluesihteeri vastaa politiikkamme käytäntöjen järjestämisestä, hän johtaa puoluetoimistoa kuin toimitusjohtaja, esittää Saarikangas.
3. Perussuomalaiset on suuri puolue. Puoluekoneisto on saatava rakennettua puolueen koon ja aseman mukaiseksi. Puoluetoimisto on laajan kansanliikkeemme operatiivinen keskus! Vastuuta on jaettava enemmän kentälle, ja puoluetoimiston pitää pystyä nopeasti vastaamaan jäsenten viesteihin ja pyyntöihin.
4. Puolueen viestintä on saatava uudelle tasolle. Mikäli viestimme ei mene perille, ei se ole jäsenistön ymmärryksen tai median vika, vaan meidän on katsottava peiliin ja järjestettävä viestintästrategiamme tarkoitustaan vastaavaksi. Median kanssa on kyettävä tekemään yhteistyötä jatkuvan riitelyn sijaan.
5. Jäseniä pitää kohdella ryhdikkään tasapuolisesti. Esimerkiksi jäsenten erottamisperusteet pitää olla kaikille samat ja niiden on oltava selkeät ja kestävät. Rahanjakoperusteet alueille pitää tarkistaa. Ohjenuorana tulee olla avoimuus, rehellisyys ja oikeudenmukaisuus.
6. Puolueemme sisäiseen Hyvä veli -järjestelmään on puututtava. Meidän on noudatettava arvojamme. Niihin ei kuulu pienen puolue-eliitin ohjausvalta kaikissa keskeisissä asioissa. Puoluejohdon valinta kuuluu jäsenkunnalle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Työelämägallup: Vain vajaa puolet ammattiliiton jäsenistä tietää, että työttömyysturva ei edellytä liiton jäsenyyttä
Ammattiliittoon kuuluminen ei itsessään takaa turvaa työttömyyden varalta. Turvan takaa työttömyyskassan jäsenyys. Tämä ei ole selvää läheskään kaikille ammattiliittojen jäsenille.