Niinistö: Sukukansapäivä virallistamisen arvoinen

16.10.2013 |11:38

Kansanedustaja Jussi Niinistö (ps.) ehdottaa, että Suomessa alettaisiin viettää lokakuun kolmantena lauantaina suomalais-ugrilaisten sukukansojen päivää. Hän on jättänyt tänään eduskunnassa asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.

– Globalisoituvassa maailmassa suomen kieli ja kulttuuri joutuvat taistelemaan olemassaolostaan ja oman kielen ja kulttuurin merkitystä on syytä korostaa, Niinistö perustelee.

Viron ja Unkarin parlamentit ovat tehneet päätöksen sukukansapäivän viettämisestä. Suomessa eri järjestöt juhlistavat päivää, mutta Niinistön mielestä se ansaitsee myös virallisen tunnustuksen.

– Sukukansapäivää viettämällä voisimme pitää yllä yhteyksiä kielisukulaisiimme. Päivä olisi myös kunnianosoitus omille suomalais-ugrilaisille kielivähemmistöillemme, saamelaisille ja karjalaisille.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
5.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
6.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
7.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää