
Nuiva sarkasmi on uutta poliittista kryptisyyttä – Aristoteleen kantapää arvioi Halla-ahon populismia
PUHETAITO | Kansallismieliset populistit ovat nousussa kaikkialla Euroopassa, ja populistien käyttämä retoriikka puhuttaa ainakin muita puolueita ja toimittajia. Politiikan tutkija ja sosiologian tutkijatohtori Niko Pyrhönen analysoi perussuomalaisten edellisen ja nykyisen puheenjohtajan käyttämiä retorisia keinoja Ylen Aristoteleen kantapää -ohjelmassa.
Tutkija Niko Pyrhösen mukaan perussuomalaisten populismi on selvästi muuttunut, kun Soinin hassut kaskut ovat vaihtuneet Halla-ahon nuivaan sarkasmiin. Sarkasmi on tehokeino, joka vaatii kuulijalta paljon enemmän kuin hassunhauskojen lausahdusten toisteleminen. Toisaalta sarkasmi ei ole paras mahdollinen keino eri mieltä olevien taivutteluun, vaikkakin sillä saa omat kannattajat helposti hymähtelemään hyväksyvästi.
Ohjelmassa verrattiin Jussi Halla-ahon toimintatapaa median kanssa Donald Trump -tyyliseen kansansuosioilmiöön, jossa poliitikko puhuu sosiaalisen median kautta suoraan äänestäjille, jättäen perinteisen median sivuraiteelle.
– Laitetaan media juoksemaan itsen perässä ja esitetään vaikeasti tavoiteltavaa, kuvaili tutkijatohtori Pyrhönen tätä menettelyä.
Vaikka sarkasmi on vaikea laji, Halla-aholla nähtiin olevan mahdollisuuksia nousta sarkasmillaan valtiomiesluokkaan.
– Suomalaisethan rakastavat tällaisia vaikeaselkoisia kavereita, kuten Mauno Koivisto ja Sauli Niinistö ovat varsinaissuomalaisilla, kryptisillä viisauksillaan osoittaneet, kiteytti toimittaja Pasi Heikura.
Aristoteleen kantapää -ohjelman voi kuunnella tästä linkistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää