Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Oikeusministeri Meri haluaa nuorisorangaistuksista nykyistä tiukempia – rangaistuksen enimmäisaika nousee kahteen vuoteen

19.02.2026 |15:39

Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri esittelee lakipaketin, joka vahvistaa nuorisorangaistuksen asemaa ja laajentaa sen käyttöä. Hallitus kiristää linjaa, jotta nuorten rikoskierre saataisiin katkaistua aiempaa varhemmin.

Hallitus tuo eduskuntaan esityksen, joka nostaa nuorisorangaistuksen enimmäiskeston yhdestä vuodesta kahteen vuoteen ja laajentaa rangaistuksen käyttöperusteita.

Jatkossa nuorisorangaistus voidaan määrätä myös silloin, kun rikoksen vakavuus tai tekijän aiemmat rikokset puoltavat sitä. Tavoitteena on, että nuorisorangaistus nousisi nykyistä useammin vaihtoehdoksi ehdolliselle vankeudelle.

Nuorten rikoskierre katkaistava

Oikeusministeri Leena Meri korostaa, että muutokset ovat välttämättömiä:

– Nuorisorangaistukseen ehdotetut muutokset ovat tärkeitä nuorten rikoskierteen katkaisussa. Nuorten rikoksiin on puututtava riittävän varhain ja vaikuttavalla tavalla, Meri sanoo.

Lakikokonaisuus lisää myös rangaistuksen sisältöön opiskeluun ohjaamista, työelämään tutustumista ja päihdeongelmien hoitoa. Hallitus arvioi, että uudistusten myötä nuorisorangaistusten määrä nousee noin 100–150 tuomioon vuodessa. Lait on tarkoitus saada voimaan vuoden 2027 alussa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
7.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää