Viikon 28/2013 luetuin

Oikeusministeri: Räsäsen muotoilu onneton

11.07.2013 |13:27

Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) kommentoi sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) kohupuhetta Hufvudstadsbladetissa. Hän pitää Räsäsen muotoilua lain ja Raamatun arvojärjestyksestä onnettomana. http://hbl.fi/nyheter/2013-07-10/472671/olycklig-formulering-rasanen

Räsänen muotoili puheessaan lain ja uskon suhdetta niin, että jokainen ihminen voi joutua tilanteeseen, jossa pitää miettiä, uskaltaako hän rikkoa jopa lakia, jos laki on Jumalan sanan vastainen.

Räsänen on kommentoinut, että hänen lausuntonsa on irrotettu asiayhteydestään. Räsänen piti puheensa uskovalle yleisölle Kansanlähetysseuran vuotuisilla kansanlähetyspäivillä.

 

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
3.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää