OP-Pohjola patistaa hallitusta päätöksiin

31.07.2013 |13:15

OP-Pohjolan pääjohtaja Reijo Karhinen patistaa hallitusta reippaisiin päätöksiin jo lähiaikoina. Muuten jo etelän kriisimaatkin ehtivät ontuvan Suomen edelle.

– Meillä ei ole enää varaa mennä siitä missä aita on matalin. Moni moitittu Etelä-Euroopan kriisimaa on jo tehnyt ne välttämättömät korjaavat toimet, jotka Suomessa makaavat edelleen päättäjien pöydillä, Karhinen sivaltaa Ylen nettisivuilla.

http://yle.fi/uutiset/

– Lähikuukaudet ovat suomalaisen talouspolitiikan etsikkoaikaa. Työmarkkinoiden ja maan hallituksen on löydettävä uutta puhtia ja aitoa halua ratkaisuihin, Karhinen sanoo.
Loppuvuoden näkymistä OP-Pohjola arvioi, että euroalueen taantuma alkaa hellittää, mutta käänne parempaan on epävarmalla pohjalla.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
5.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
8.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää