Artikkeli kuva

Matias Turkkila

Perussuomalaisille viisi uutta eurovaaliehdokasta

10.09.2013 |17:42

Perussuomalaisten puoluehallitus on nimennyt tiistain kokouksessaan uusia eurovaaliehdokkaita. Nyt nimettiin seuraavat henkilöt: Erkki Havansi, Laura Huhtasaari, Ilkka Matinpalo, Piritta Poikonen ja Mauno Vanhala.  

Erkki Havansi on  vuonna -41 syntynyt prosessioikeuden professori (emeritus) Keravalta.

Laura Huhtasaari on 34-vuotias erityisopettaja ja kasvatustieteiden maisteri. Hän on Porin kaupunginhallituksen jäsen. Lauralla on kaksi tytärtä, toinen on iältään 7 kuukautta, toinen 7 vuotta.

Ilkka Matinpalo 47-vuotias Helsingissä asuva kauppatieteiden maisteri. Hän on toiminut keskisuurten kansainvälisten teollisuusyritysten toimitusjohtajana vuodesta 1998, pääasiassa Saksassa.

Piritta Poikonen on lohjalainen 38-vuotias oikeustieteiden maisteri, joka työskentelee Finanssialan keskusliitossa.  Hän toimii Lohjan kaupunginvaltuutettuna.

Mauno Vanhala on pitkään perusterveydenhuollossa toiminut yleislääketieteen professori. Vuonna -49 syntynyt Vanhala on jyväskyläläinen kaupunginvaltuutettu.

Puolue on aikaisemmin nimennyt eurovaaliehdokkaikseen seuraavat henkilöt: Jussi Halla-aho,  Anne Louhelainen, Pirkko Mattila, Pirkko Ruohonen-Lerner, Sampo Terho ja Juha Väätäinen.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
7.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11
9.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää